Silne wiatry w Polsce. Strażacy interweniowali ponad 880 razy

Polska

W związku z silnymi wiatrami, które występowały w ciągu ostatniej doby w Polsce zastępy Straży Pożarnej interweniowały 887 razy - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Bez energii elektrycznej pozostaje około 5 tys. odbiorców.

Jak podał rzecznik PSP w związku z wiatrami osiągającymi w porywach do 110 km/h straż wyjeżdżała 887 razy.

 

5 tys. odbiorców bez prądu

 

Większość interwencji miała miejsce na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. - Są głównie setki połamanych drzew i konarów, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych - powiedział Frątczak.

 

Według danych PSP w woj. zachodniopomorskim straż pożarna wyjeżdżała 366 razy, pomorskim 154 razy i w wielkopolskim 92 razy. - W całej Polsce zostały uszkodzone 22 dachy, w tym 15 w woj. zachodniopomorskim, 7 w pomorskim, ale zostały przez strażaków zabezpieczone w związku z opadami towarzyszącymi wichurom - dodał Frątczak.

 

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa bez energii elektrycznej pozostaje około 5 tys. odbiorców na Pomorzu - 3 453, Pomorzu Zachodnim - 940, Dolnym Śląsku - 204, Warmii i Mazurach - 204, Wielkopolsce - 200 oraz Kujawach - 43. Prace naprawcze trwają.

 

Ostrzeżenia I i II stopnia

 

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla woj. lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnych powiatów mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem osiągającym w porywach do 110 km/h zostały wydane dla północnych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. W pozostałych powiatach obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem osiągającym w porywach maksymalnie 80 km/h.

 

Jak wskazuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

bas/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze