Rzecznik Praw Dziecka: Barnevernet będzie współpracował z polskimi władzami

Polska
Rzecznik Praw Dziecka: Barnevernet będzie współpracował z polskimi władzami
Pixabay.com/ Soledadsnp

Przedstawiciele norweskich instytucji zajmujących się ochroną praw dzieci zapewnili stronę polską o współpracy w przypadkach dotyczących polskich rodzin zamieszkałych w Królestwie Norwegii - poinformował rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

We wtorek Rzecznik Praw Dziecka (RPD) spotkał się w Warszawie z delegacją reprezentującą norweskie urzędy i instytucje, których zadaniem jest ochrona małoletnich, w tym m.in. z przedstawicielami Centralnego Urzędu ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny oraz Barnevernet, czyli służb zajmujących się opieką nad dziećmi.

 

- Otrzymaliśmy zapewnienie, że w przypadku sygnału (ze strony polskiej o naruszeniu praw małoletnich obywateli RP - PAP), taka pomoc będzie nam udzielana - poinformował Mikołaj Pawlak. Podkreślił, że kiedy norweskie instytucje podejmą decyzje o czasowym odebraniu dziecka polskiej rodzinie, "skierują do nas zapytanie, czy jesteśmy w stanie wskazać (…) np. dziadków, ciocie, wujków (dziecka - red.), którzy podjęliby się opieki nad dzieckiem (…) zabrali je" (do Polski - red.).

 

"Nie mamy wpływu na to, co się dzieje z polskim dzieckiem"

 

W ocenie Pawlaka, polskie państwo ma ograniczone możliwości ochrony dzieci "z polskim paszportem" zamieszkałych w Norwegii, które zostały skierowane do pieczy zastępczej.

 

- W przypadku polskiego dziecka w Norwegii, które przebywa w pieczy zastępczej, rodzice są odseparowani, (…) my, jako Polska, nie mamy wpływu na to, co się dzieje z polskim dzieckiem (…). To musimy zmieniać - powiedział RPD.

 

Wskazał, że po wydaleniu polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego, Polacy mieszkający w tym kraju nie mają zapewnionej "pełnej opieki". Podkreślił, że dyplomata był znany z walki o prawa polskich dzieci z norweskim urzędem Barnevernet. "Konsul Kowalski w czasie kilku lat swojej pracy w Norwegii pomógł w sposób skuteczny, czyli w taki sposób, że dzieci wróciły do polskich rodzin, w około 60 przypadkach" - wyjaśnił rzecznik.

 

Poinformował, że "tyle samo dzieci, jeżeli nie więcej, (wciąż - red.) podlega pieczy Barnevernet".

 

- To są sprawy nierozwiązane, musimy spokojnie po kawałku weryfikować ich istotne elementy - zaznaczył.

 

MSZ Norwegii oświadczyło 11 lutego, że polski konsul Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze