Narada w BBN ws. wypadku MiG-a. Prezydent chce, by programowi HARPIA nadano rangę narodową

Polska

Prezydent podczas wtorkowego spotkania w BBN zwrócił się do szefa MON z sugestią, aby programowi HARPIA, zakładającemu zakup 32 myśliwców nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16 - poinformowało BBN.

We wtorek po południu prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak spotkali się z szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmundem Andrzejczakiem i innymi dowódcami, aby omówić sytuację po wypadku myśliwca MiG-29, który w poniedziałek rozbił się na Mazowszu. W spotkaniu wzięli udział też: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła oraz dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim płk. pil. Krzysztof Stobiecki.

 

Samolot z tej bazy rozbił się w poniedziałek po południu w okolicach Łochowa (powiat węgrowski). Pilot się katapultował. Loty na samolotach MiG-29 wstrzymano. Okoliczności wypadku badają prokuratura i Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Myśliwiec wykonywał oblot techniczny po prowadzonych przy nim pracach.

 

Jak przekazało BBN, istotą spotkania były kwestie "związane z bezpieczeństwem lotów maszyn MiG-29 oraz zapowiedzianym w ubiegłym tygodniu przez szefa MON programem HARPIA, zakładającym zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji.

 

Podczas spotkania dowódcy wojskowi poinformowali prezydenta i ministra obrony o stanie prac prowadzonych na miejscu wypadku w Drgiczu przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. - Prezydent RP wyraził nadzieję, że przyczyny zdarzenia zostaną sprawnie i profesjonalnie wyjaśnione, a myśliwce MiG-29 wrócą do służby - podkreślono w komunikacie.

 

 

 

 

"Za PiS już spadły 3 samoloty i 3 śmigłowce"

 

We wtorek Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze: "Macierewicz i min. Błaszczak ponoszą odpowiedzialność za rozmontowanie systemu bezpieczeństwa lotów i badania wypadków w Siłach Powietrznych. Utrata w krótkim czasie 3 samolotów i 3 śmigłowców to nie przypadek. Nie da się tego zakrzyczeć +winą PO-PSL+ ani bajkami o nowych F-35!"

 

 

W późniejszym tweecie Siemoniak podkreślił, że zarzut Mariusza Błaszczaka, że w 2011 nie podjęto decyzji o pozyskaniu nowych myśliwców "jest absurdalny"; dostawy F-16 zakończyły się w 2008. "Priorytet w 2011 to zakup samolotów szkolnych AJT, transportowych i śmigłowców. Sam PiS rządząc od 2015 priorytetem myśliwce uczynił 5 dni temu" - zaznaczył b. minister obrony.

 

 

"Gdy byłem ministrem obrony, kupiliśmy dodatkowe samoloty CASA i AJT. Gdy byłem ministrem obrony - nie było ani jednej katastrofy w Siłach Powietrznych. Za PiS już spadły 3 samoloty i 3 śmigłowce. Zamiast okrzyków o winie PO-PSL niech minister Błaszczak się weźmie wreszcie do roboty!" - podkreślił Siemoniak.

 

Do wpisów Siemoniaka odniósł się na Twitterze resort obrony. Jak napisano: "Samoloty transportowe i szkolne to nie myśliwce. "To rząd PO-PSL przedłużył czas eksploatacji MiG-29 i Su-22 do 40 lat, ignorując potrzebę zakupu nowych samolotów".

 

 

"Przedstawiamy fakty. Za rządów PO-PSL doszło do 14 wypadków samolotów wojskowych, w których zginęło 125 osób, w tym do największej katastrofy w historii Polski" - podkreślił resort w kolejnym wpisie na Twitterze.

 

 

 

We wtorek jeszcze Przed wejściem do BBN minister Błaszczak powiedział dziennikarzom, że "to minister Tomasz Siemoniak podjął decyzję, by zainwestować w modernizację myśliwców MiG-29, a dziś najgłośniej krzyczy".

 

"Oto obraz troski rządu PO-PSL o bezpieczeństwo pilotów"

 

Resort obrony odniósł się do "nieuprawnionych zarzutów ze strony posłów opozycji" w sprawie myśliwców, którymi dysponują Siły Zbrojne RP również w wydanym po południu komunikacie, informując, że "to decyzją rządu PO-PSL wydłużono czas eksploatacji MiG-29 do 40 lat od daty produkcji. Wyeliminowano także konieczność remontów MiG-29 po przekroczeniu resursu, a zastąpiono ją przeglądem stanu technicznego i wydaniem zgody na dalsze loty" .

 

Według MON, "w 2011 r. Tomasz Siemoniak, ówczesny minister obrony narodowej, zamiast podjąć decyzję o wdrożeniu programu modernizacyjnego dotyczącego pozyskania nowych myśliwców, zdecydował o modernizacji 16 sztuk MiG-29".

 

- Co ciekawe, modernizacja obejmowała jedynie samoloty z bazy w Mińsku Mazowieckim. Pominięto samoloty eksploatowane w bazie w Malborku. W czasie, kiedy ministrem obrony narodowej był Tomasz Siemoniak, na podstawie umowy z 9 lutego 2015 r. przedłużono także resursy 18 samolotów Su-22 o kolejne 10 lat do 2025 r. - podkreślono.

 

W ocenie MON byli ministrowie obrony narodowej - Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak - "przez 8 lat nie zapewnili środków na program pozyskania nowych myśliwców".

 

"Oto obraz troski rządu PO-PSL o bezpieczeństwo pilotów. Przez lata wydłużali przydatność postsowieckich maszyn i zrezygnowali z zakupu nowych myśliwców. Dziś najgłośniej o potrzebie zmian krzyczą ci, którzy mieli realny wpływ na Wojsko Polskie. Opamiętajcie się!" - napisał we wtorek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Pieniądze na zakup 32 myśliwców 5 generacji

 

Dodał, że "w przeciwieństwie do poprzedników z PO-PSL, zapewnił finansowanie zakupu 32 myśliwców 5 generacji". "Doprowadzę do wymiany postsowieckich maszyn na nowoczesne gwarantujące bezpieczeństwo i rozwijające potencjał bojowy Polskich Sił Powietrznych" - zapewnił minister obrony.

 

W komunikacie MON podkreślono też, że obecne kierownictwo resortu "dostrzega konieczność wymiany postsowieckich myśliwców i konsekwentnie realizuje działania, zmierzające do tego celu". Jak wskazano, w Planie Modernizacji Technicznej - który podpisał w ubiegłym tygodniu minister Mariusz Błaszczak - wśród najważniejszych programów jest program HARPIA dotyczący zakupu samolotów wielozadaniowych, piątej generacji.

 

"Szef MON już podczas ubiegłotygodniowej odprawy poinformował, że oczekuje zarówno od szefa Sztabu Generalnego, jak również od szefa Inspektoratu Uzbrojenia podjęcia natychmiastowych działań, aby zrealizować to zadanie. MON planuje zakupić 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji" - zaznaczył resort obrony.

 

W poniedziałek MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim rozbił się w okolicach Łochowa (powiat węgrowski) na Mazowszu. Pilot się katapultował, jego stan zdrowia jest dobry. Loty na maszynach tego typu wstrzymano. Okoliczności wypadku badają prokuratura i Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

las/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie