Dworczyk: premier zwróci się do marszałka Sejmu o dodatkowe posiedzenie ws. nowej "piątki PiS"

Polska
Dworczyk: premier zwróci się do marszałka Sejmu o dodatkowe posiedzenie ws. nowej "piątki PiS"
PAP/Tomasz Gzell

Najprawdopodobniej we wtorek premier Mateusz Morawiecki zwróci się do marszałka Sejmu z prośbą o zwołanie co najmniej jednego, może dwóch dodatkowych posiedzeń Izby ws. projektów ustaw z tzw. nowej piątki PiS - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Zakłada ona wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów i rencistów (1100 zł brutto), przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

 

We wtorek o godz. 14 odbędzie się konferencja prasowa, na której premier przedstawi "mapę drogową" realizacji "piątki PiS".

 

Szef kancelarii premiera poinformował w Radiu Plus, że najprawdopodobniej we wtorek premier zwróci się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prośbą o zwołanie co najmniej jednego, może dwóch dodatkowych posiedzeń Izby ws. projektów ustaw z tzw. nowej piątki PiS. - Jeszcze dopracowujemy szczegóły. Chcemy, żeby ta legislacja przebiegła sprawnie, ale również spokojnie. Nie chcemy robić tego w sposób nerwowy - mówił Dworczyk.

 

Dodatkowe posiedzenie Sejmu zapewne w kwietniu

 

- W tym kalendarzu sejmowym, który obowiązuje obecnie byśmy się nie zmieścili, albo musiałoby to być robione w nerwowej atmosferze przy bardzo wydłużonym posiedzeniu - zaznaczył szef KPRM.

 

Jak poinformował, dodatkowe posiedzenie Sejmu zapewne odbędzie się w kwietniu.

 

Wcześniej, we wtorek szef rządu mówił w radiowej Jedynce, że w pierwszej kolejności do Sejmu trafią projekty dot. rozwoju komunikacji oraz Emerytury Plus. Premier zaznaczył też, że "najprawdopodobniej" budżet nie będzie musiał być nowelizowany. - A jeśli musiałoby dojść do nowelizacji budżetu nie byłoby to niczym nadzwyczajnym - zaznaczył.

 

Jak informowali w minionym tygodniu Dworczyk i rzeczniczka rządu Joanna Kopciński, roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, tzw. 13. emerytura - 9-10 mld zł, a uzupełnienie programu 500 plus, to ok. 18,5 mld zł.

 

Z kolei zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia będzie kosztowało między 2 a 3 mld zł. Wyższe koszty uzyskania przychodu i obniżenie PIT-u z 18 proc. do 17 proc. zmniejszy dochody budżetu o ok. 7-10 mld zł.

 

[ZOBACZ TEŻ] "Piątka Kaczyńskiego" - 13. emerytura i 500+ na pierwsze dziecko

 

 

ked/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie