Były prezes Nissana Carlos Ghosn wyjdzie na wolność za kaucją

Moto
Były prezes Nissana Carlos Ghosn wyjdzie na wolność za kaucją
PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Sąd w Tokio wydał we wtorek orzeczenie, na mocy którego na wolność za poręczeniem majątkowym będzie mógł wyjść były prezes Nissana Carlos Ghosn. Kaucja ma wynieść 1 miliard jenów, czyli 8,9 mln dolarów.

Carlos Ghosn, twórca sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, został aresztowany 19 listopada 2018 roku.

 

Według informacji podanych w grudniu przez prokuraturę Ghosn w październiku 2008 r. miał ponieść straty inwestycyjne rzędu 1,85 mld jenów (16,8 mln dol.). W zamian za organizację akredytywy dla ówczesnego prezesa japońskiego koncernu firma Chaleda al-Dżuffaliego miała otrzymać w latach 2009-2012 łącznie 14,7 mln dolarów z pieniężnej rezerwy dyrektorskiej Nissana. Ghosn zapewnił przed sądem, że suma była jedynie właściwą kompensacją za działalność biznesową na Bliskim Wschodzie.

 

Prokuratura w Tokio podejrzewa także Ghosna o zaniżenie przyznanego sobie wynagrodzenia w sprawozdaniach finansowych w latach 2011-2018 o ok. 9 mld jenów (ponad 80 mln dolarów).

 

Niespełna tydzień po aresztowaniu rady nadzorcze Nissana i Mitsubishi odwołały Ghosna ze stanowiska prezesa. Osobiście zrezygnował z funkcji w Renault 23 stycznia, co miały poprzedzać naciski ze strony rządu Francji.

 

Ghosnowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna do 10 mln jenów (ok. 88 tys. dol.).

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie