Europarlamentarna komisja rekomenduje zniesienie zmiany czasu

Polska
Europarlamentarna komisja rekomenduje zniesienie zmiany czasu
Pixavay/Free-Photos

Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego rekomenduje zniesienie zmiany czasu w 2021 roku. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek. Teraz sprawą mają się zająć państwa członkowskie i całe gremium europarlamentu.

Zajmująca się w PE kwestią likwidacji zmiany czasu komisja poparła rekomendację zniesienia zmiany czasu stosunkiem głosów 23 do 11.

 

Jednocześnie nie wypowiedziała się w kwestii tego, czy kraje UE powinny przyjąć czas letni czy zimowy. Państwa członkowskie UE będą mogły zadecydować o tym we własnym zakresie i będą zobowiązane powiadomić Komisję Europejską do kwietnia 2020 r., w jakim czasie chcą pozostać na stałe. Europosłowie komisji transportu proponują, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe  "czas letni". Państwa członkowskie, które wolą zachować "czas zimowy", mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

 

- Dziś nie ma dylematu czy zmiana czasu zostanie zniesiona, tylko kiedy. Niektóre państwa członkowskie wolałyby więcej czasu na zsynchronizowanie tego procesu - powiedział europoseł PO Andrzej Grzyb, który nadzoruje prace nad dyrektywą w tej sprawie w polskiej delegacji Europejskiej Partii Ludowej.

 

Komisja Transportu i Turystyki zaproponowała wprowadzenie tzw. mechanizmu koordynacyjnego, który ma optymalizować ten proces. Mechanizm będzie składał się z jednego przedstawiciela danego państwa i jednego z KE. Zadaniem przedstawicieli będzie omówienie i ocena potencjalnego wpływu decyzji danego kraju na funkcjonowanie rynku wewnętrznego. - Odejście od zmian czasu powinno zachować harmonizację stref czasowych w Unii co najmniej na obecnym poziomie - dodał Grzyb.

 

Pomysł ma już ponad 100 lat  

 

Latem 2018 roku Komisja Europejska po rezolucji Parlamentu zorganizowała konsultacje społeczne w sprawie zniesienia zmiany czasu. Złożono 4,6 mln uwag i jest to największa ich liczba w historii UE. 84 proc. osób biorących w nich udział opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

 

Pomysł zmiany czasu, który miał zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zgłoszono po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Jako pierwsze, w 1916 roku, wprowadziły je Austro-Węgry oraz Cesarstwo Niemieckie. W Polsce zmiana czasu jest wprowadzona "na stałe" od 1983 roku. Wcześniej obowiązywała w latach: 1919, 1945-49, 1957-64, 1977-1981.

 

Zmiana czasu jest regulowana na poziomie europejskim od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, obecnie reguluje ją unijna Dyrektywa 2000/84/EC. Od 1996 roku państwa Unii zmieniają czas w tym samym momencie. 

 

 

WIDEO: Jak zmiana czasu wpływa na organizm? Rozmowa z ekspertem

 

jm/ml/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze