BBC Radio 2 nie będzie puszczać piosenek Jacksona. Z powodu nowych oskarżeń o molestowanie dzieci

Kultura
BBC Radio 2 nie będzie puszczać piosenek Jacksona. Z powodu nowych oskarżeń o molestowanie dzieci
Reuters

Decyzja angielskiej stacji radiowej związana jest oskarżeniami o to, że nieżyjący już piosenkarz Michael Jackson dopuszczał się molestowania dzieci. To kolejne zarzuty o pedofilię kierowane pod adresem gwiazdy pop. Tym razem oskarżenia formułowane są przez dwóch mężczyzn, którzy w filmie dokumentalnym "Leaving Neverland" opowiadają swoje historie związane z wykorzystywaniem ich przez muzyka.

BBC Radio 2 zrezygnowało z odtwarzania na antenie utworów Michaela Jacksona w związku z filmem dokumentalnym "Leaving Neverland", który za kilka dni będzie miał premierę na antenie HBO i Channel 4. Ostatnią piosenką Jacksona stacja zagrała w sobotę, 23 lutego. Był to utwór "Rock With You" z 1979 r.

 

O decyzji podjętej przez radio poinformowały brytyjskie media, a w komunikacie potwierdziły ją władze BBC, zaznaczając, że jest to decyzja stacji, a nie całego koncernu.

 

Dwuczęściowy film dokumentalny po raz pierwszy pokazany był na festiwalu w Sundance. Szerszej publiczności zostanie zaprezentowany w brytyjskiej telewizji w środę i w czwartek.

 

Historie Robsona i Safechucka

 

Film przedstawia historię Jamesa Safechucka (40 lat) i Wade'a Robsona (36), którzy twierdzą, że jako dzieci byli przez wiele lat wykorzystywani seksualnie przez gwiazdora. Wcześniej, nawet już po śmierci Jacksona, mężczyźni przekonywali, że nie wykorzystywał ich seksualnie.

 

Pierwszy z mężczyzn, Wade Robson, poznał Jacksona, gdy miał pięć lat. Molestowanie w jego przypadku miało rozpocząć się, gdy skończył siódmy rok życia. Natomiast James Safechuck w wieku 8 lat dostał rolę w reklamie Pepsi, w której występował też Jackson. Do pierwszych nadużyć miało dojść po kilku miesiącach jedno znajomości z muzykiem.

 

W filmie dokumentalnym mężczyźni opowiadają o szczegółach tamtych wydarzeń. Głos zabierają także rodziny Robsona i Safechucka. Do produkcji wykorzystano materiały archiwalne, w tym słynną reklamę z 1986 roku, w której Safechuck wystąpił jako młody fan Michaela Jacksona oraz nagranie Robsona z koncertu gwiazdy.

 

Jackson był oskarżony o molestowanie nieletnich dwukrotnie - w 1993 r. i 2003 r. Obydwie sprawy zostały oddalone z braku dowodów, a muzyk został oczyszczony z zarzutów.

 

Rodzina Jacksona zaprzeczyła tym zarzutom, i zapowiedziała kroki prawne przeciwko producentowi firmie HBO.

 

Produkcja BBC

 

Nadawca radiowo-telewizyjny BBC ogłosił, że pracuje nad produkcją "Michael Jackson: The Rise and Fall".

 

Dokument  ma zostać nakręcony przez filmowca Jacquesa Peretti'ego, który zrealizował trzy poprzednie filmy dokumentalne o Jacksonie.

 

Tym razem twórca ma skupić się na dzieciństwie muzyka w Gary w stanie Indiana w latach sześćdziesiątych, na jego rodzinnym zespole The Jackson 5, a następnie na początkach kariery solowej i późniejszych zmaganiach ze sławą oraz przygotowaniu do jego ostatniej trasy koncertowej  "This Is It" ("To jest to").

 

Data premiery jest na razie nieznana, prawdopodobnie będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

ked/dro/ telegraph.co.uk

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze