Konflikt w stowarzyszeniu "Wiosna". Sąd rozstrzygnie o tym, kto jest prezesem

Polska
Konflikt w stowarzyszeniu "Wiosna". Sąd rozstrzygnie o tym, kto jest prezesem
acebook/Stowarzyszenie WIOSNA

Prawnicy ks. Grzegorza Babiarza złożyli w krakowskim sądzie rejonowym wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Podobny wniosek złożyło stowarzyszenie Wiosna, reprezentowane przez Joannę Sadzik. Oboje uważają się za prezesów Wiosny. Obie strony spodziewają się szybkiej decyzji sądu, ale w praktyce rozpatrywanie wniosków o wpisy do KRS może trwać nawet kilka miesięcy.

Od połowy lutego nie wiadomo, kto jest prawnie prezesem stowarzyszenia Wiosna z siedzibą w Krakowie. Ks. Grzegorz Babiarz został przez walne zgromadzenie powołany 4 lutego na prezesa w miejsce Joanny Sadzik, a 11 lutego Wiosna poinformowała, że Babiarz został odwołany, a Sadzik przywrócona na stanowisko. Zdaniem ks. Babiarza działania 11 lutego były bezprawne.

 

W piątek ks. Grzegorz Babiarz poinformował, że jego prawnicy 25 lutego złożyli w Sądzie Rejonowym w Krakowie wniosek o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Ksiądz wniósł o wpisanie go do KRS jako prezesa zarządu Wiosny oraz zwrócił się do sądu o zobowiązanie Joanny Sadzik do wydania protokołu posiedzenia walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia z 4 lutego 2019 r. Ksiądz wyjaśnił, że Sadzik mimo próśb nie przekazała jemu ani innym członkom stowarzyszenia tego dokumentu.

 

"Moją intencją jest przywrócenie ładu prawnego"

 

Ks. Babiarz, powołując się na opinie prawne, uważa, że działania "rzekomego zarządu z Joanną Sadzik na czele, rzekomo powołanego dnia 11 lutego, są niezgodne z prawem i wprowadzają chaos prawno-organizacyjny". Działania "rzekomego" zarządu uderzają też, według niego, w wiarygodność tak cenionej organizacji jak Wiosna.

 

"Moją intencją jest przywrócenie ładu prawnego w stowarzyszeniu, ponieważ jest on podstawą funkcjonowania każdej instytucji. Sąd rozpatrzy ten wniosek, przesądzając tym samym o rzeczywistym stanie prawnym" - napisał w oświadczeniu dla ks. Babiarz.

 

Wniosek o wpis do KRS złożyło także stowarzyszenie Wiosna, zarządzane - jak wynika ze strony internetowej - przez Joannę Sadzik i wiceprezesów Annę Wilczyńską, Dominikę Langer-Gniłkę, Jakuba Marczyńskiego. Pracownik Wiosny podkreślił, że wniosek do KRS złożyło "stowarzyszenie Wiosna, zarządzane przez Joannę Sadzik".

 

Joanna Sadzik w komunikacie dla PAP zaznaczyła: "Nie chcemy marnować więcej czasu na konflikty i oskarżenia. Musimy zająć się pracą i planowaniem działań na najbliższy rok. Zarząd jest głęboko przekonany o tym, że podejmowane decyzje są zgodne z przepisami prawa i Statutem Stowarzyszenia". Wyraziła też przekonanie, że zarząd Wiosny podejmuje decyzje zgodnie z prawem.

 

Dział komunikacji Wiosny poinformował, że Joanna Sadzik i zarząd normalnie pracują, w tym przygotowują kolejną edycję Szlachetnej Paczki, oraz że celem stowarzyszenia jest to, żeby "mądra pomoc dotarła do każdego, kto jej potrzebuje".

 

"Nigdy nie byłem częścią sporu"

 

Ks. Babiarz w piątkowym sześciostronicowym oświadczeniu przypomniał m.in. przebieg zdarzeń z ostatnich tygodni. Ocenił też, że niektóre media podają nieprawdziwe, jednostronne informacje o Wiośnie. Zaapelował do dziennikarzy o rzetelność.

 

"Zamieszanie, które powstało, nie jest wynikiem moich działań. Nigdy nie byłem częścią sporu. Zostałem ważnie wybrany na prezesa. Zmiany w organizacji są czymś zwykłym - organizacja ma prawo wybierać władze i budować swoją przyszłość" - napisał ks. Grzegorz Babiarz.

 

Dodał, że poszukiwanie nowego prezesa Wiosny trwało dłuższy czas, a trudna sytuacja stowarzyszenia stała się głównym powodem powierzenia mu "misji powrotu do ideałów Wiosny i przywrócenia w niej porządku".

 

Joanna Sadzik, dotychczasowa szefowa Szlachetnej Paczki, została prezesem Wiosny w październiku 2018 r. Zastąpiła na tym stanowisko ks. Jacka Stryczka, który podał się dymisji po tym, jak Onet opublikował artykuł wskazujący na mobbing w stowarzyszeniu. Sprawą zajmuje się prokuratura, przesłuchiwani są kolejni świadkowie.

 

4 lutego walne zgromadzenie Wiosny odwołało Joannę Sadzik i powołało na prezesa psychoterapeutę, wykładowcę akademickiego ks. Grzegorza Babiarza. Sadzik twierdziła, że nie wie, dlaczego została odwołana. 11 lutego walne zgromadzenie, w innym niż poprzednio składzie, przywróciło Sadzik na stanowisko prezesa; wiceprezesami zostali: Dominika Langer-Gniłka, Anna Wilczyńska i Jakub Marczyński.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie