Biskup Alojzy Orszulik spoczął w katedrze w Łowiczu. Odczytano list od papieża Franciszka

Polska
Biskup Alojzy Orszulik spoczął w katedrze w Łowiczu. Odczytano list od papieża Franciszka
PAP/Grzegorz Michałowski

Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik spoczął w piątek w krypcie katedry w Łowiczu. "Miłość Chrystusa i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka była motywem przewodnim w jego kapłańskim posługiwaniu" - podkreślił w odczytanym liście papież Franciszek.

Duchowny zmarł 21 lutego w wieku 90 lat. Piątkowej mszy pogrzebowej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Pierwszego biskupa łowickiego pożegnali duchowni i hierarchowie polskiego Kościoła, przedstawiciele władz państwowych, m.in. Zofia Romaszewska z Kancelarii Prezydenta RP, b. premier Waldemar Pawlak, b. minister Witold Waszczykowski, parlamentarzyści, samorządowcy, rodzina i mieszkańcy, którzy szczelnie wypełnili katedrę.

 

W odczytanym liście papież Franciszek podkreślił, że dewiza zmarłego biskupa Orszulika "Christo in aliis sevire" ("Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom") towarzyszyła mu przez całe życie i wyznaczała sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji oraz kierunki duszpasterskiego działania.

 

"Stał na straży wartości religijnych i narodowych"

 

"Miłość Chrystusa i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka była motywem przewodnim w jego kapłańskim posługiwaniu, w pracy naukowej, w działalności w ramach sekretariatu episkopatu, jak też w niełatwych w owych czasach negocjacjach politycznych w ramach misji mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską czy też podczas obrad Okrągłego Stołu" - napisał Ojciec Święty.

 

Arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej Władysław Ziółek w wygłoszonej homilii przypomniał m.in. ważną rolę bpa Orszulika w nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Polską, w obradach Okrągłego Stołu i w organizacji pierwszych pielgrzymek papieża Jana Pawła II do kraju. Dodał, że na jego barkach spoczęło zorganizowanie struktur administracyjnych nowej diecezji łowickiej, a liczba jego dzieł jest imponująca.

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w odczytanym liście wskazał, że bp Orszulik był wybitną postacią polskiego Kościoła drugiej połowy XX w. - W naszej pamięci zapisał się postawą żarliwej wiary oraz bezgranicznego umiłowania polskiej wolności. Był przewodnikiem duchowym stojącym na straży wartości religijnych i narodowych. Wyznacznikiem tego, co jest dobre i szlachetne - podkreślił.

 

Uczestnik obrad Okrągłego Stołu

 

Po mszy trumnę z ciałem bpa Orszulika złożono w krypcie łowickiej katedry.

 

Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego w wieku 90 lat. Był pierwszym biskupem łowickim. Diecezją kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004 r., kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalny Caritas.

 

Sprawował również funkcję zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i dyrektora biura prasowego KEP, konsultora Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

 

W okresie stanu wojennego ks. Alojzy Orszulik, reprezentując episkopat, utrzymywał kontakty z Lechem Wałęsą. Uczestniczył w najważniejszych rozmowach przygotowujących Okrągły Stół. Był obecny zarówno na jego inauguracji, jak i na posiedzeniu zamykającym obrady. Przede wszystkim jednak odegrał bardzo istotną rolę w poufnych negocjacjach między władzą a Solidarnością.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie