Zandberg, Ikonowicz, Witkowski, Orkisz, Górska i Długosz "jedynkami" na listach Lewicy Razem

Polska
Zandberg, Ikonowicz, Witkowski, Orkisz, Górska i Długosz "jedynkami" na listach Lewicy Razem
PAP/EPA/Patrick Seeger

Marcelina Zawisza (Partia Razem) podkreśliła, że komitet ten powołały: Partia Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unia Pracy oraz organizacje społeczne. Dodała, że z tych list będą startować samorządowcy, działacze społeczni, działacze lewicowi, związkowcy i działacze miejscy.

Łódzką listę otworzy działacz społeczny Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, z okręgu poznańskiego startować będzie przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski, z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego wystartuje związkowiec Jan Orkisz, z okręgu lubelskiego "jedynką" będzie Magdalena Długosz, a z okręgu pomorskiego działaczka kobieca Anna Górska. Zandberg dodał, że on wystartuje jako "jedynka" z okręgu warszawskiego. 

 

Zandberg podkreślił na konferencji prasowej zorganizowanej przed wejściem do PKW w Warszawie, że jest to ważny dzień dla polskiej lewicy.

 

-Zebraliśmy się tutaj, żeby ogłosić powstanie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem. Będzie jedna wspólna lista lewicy społecznej - oświadczył.

 

- Lewica Razem to są wyższe pensje, niższe czynsze i bezpłatne leki. Lewica Razem to są sprawdzone przez naszych europejskich przyjaciół rozwiązania, które działają w Austrii, działają w Holandii, działają w Danii i mogą działać u nas. Już czas zbudować w Polsce europejskie nowoczesne państwo dobrobytu - mówił.

 

Piotr Ikonowicz ocenił, że polscy pracownicy są w naszym kraju źle traktowani.

 

- Mamy przypadki mobbingu, mamy przypadki zwłoki z zapłatą wynagrodzenia, mamy też przypadki niepłacenia pensji" - podkreślił. W jego ocenie jednym z bardzo ważnych powodów dla których wielu młodych ludzi decyduje się na emigrację jest nie tylko wysokość płac, ale przede wszystkim godność pracy. "To jak ludzie są traktowani w miejscu pracy - zaznaczył.

 

Postulaty socjalne 

 

- I o tę Europę w stosunkach pracy, my będziemy walczyć do upadłego - oświadczył Ikonowicz.

 

Waldemar Witkowski zauważył, że mija 15 lat od wejścia Polski do UE, a płaca minimalna w naszym kraju wciąż odstaje od płacy, która jest w Unii Europejskiej.

 

- Nasza emerytura jest ciągle jałmużną, a nie godziwą emeryturą taką, jaką ma przeciętny Europejczyk. Dlatego będziemy dążyli do tego, żeby była i płaca minimalna i także minimalna europejska emerytura, żeby była prawdziwie bezpłatna edukacja i prawdziwie bezpłatny dostęp do służby zdrowie, w tym leki na recepty za darmo - podkreślił.

 

- Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, bez bezpieczeństwa w sferze socjalnej nie da się budować sprawiedliwej, równouprawnionej, tolerancyjnej Unii Europejskiej - dodał Witkowski.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie