Kukiz’15 złożył jako pierwszy zawiadomienie o utworzeniu komitetu w wyborach do PE

Polska
Kukiz’15 złożył jako pierwszy zawiadomienie o utworzeniu komitetu w wyborach do PE
Polsat News

Przedstawiciele Kukiz’15 złożyli w czwartek w Państwowej Komisji Wyborczej, jako pierwsi, zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował PAP pełnomocnik wyborczy Kukiz’15 Zbigniew Oborski.

Wybory do PE odbędą się 26 maja. Po ogłoszeniu w poniedziałek postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów, ruszyła kampania wyborcza. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 8 kwietnia, jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

Pierwsze zgłoszenie

 

Oborski powiedział, że komitet został zgłoszony jako Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15. Zaznaczył, że zawiadomienie jego komitetu zostało zgłoszone do PKW jako pierwsze.

 

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka przekazał PAP, że z jego informacji wynika, iż żaden inny komitet poza Kukiz'15 nie złożył jeszcze zawiadomienia.

 

Oborski powiedziała że w czwartek została zgłoszona w PKW cała konieczna dokumentacja. Jak dodał, wymagane podpisy zostały przeliczone i zatwierdzone. - Czekamy na poniedziałkowe posiedzenie komisji, która wyda uchwałę o zarejestrowaniu komitetu - powiedział pełnomocnik komitetu Kukiz'15.

 

Lider ruchu Paweł Kukiz mówił w ubiegłym tygodniu, że listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego jego ugrupowania poznamy w marcu.

 

Polacy wybiorą 52 europosłów

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet wyborczy wyborców może stworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do składanego w PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu trzeba dołączyć co najmniej 1 tys. podpisów obywateli mających prawo wybierania, popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców.

 

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w terminie 5 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

 

Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

 

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 przedstawicieli do PE.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie