W nocy mieszkańcy północnej Polski będą mogli podziwiać zorzę polarną

Polska
W nocy mieszkańcy północnej Polski będą mogli podziwiać zorzę polarną
pixabay.com/Free-Photos

Dzięki burzy słonecznej, zwanej magnetyczną, w nocy ze środy na czwartek mieszkańcy północnej i być może także centralnej Polski, będą mogli podziwiać zjawisko charakterystyczne dla krajów dalekiej Północy. "Polska" zorza nie będzie jednak tak spektakularna, jak te w Norwegii lub Finlandii. Potrwa też krócej. Prawdopodobnie przybierze formę zielono-niebieskiej poświaty nad północnym horyzontem.

Zorza polarna nie pojawia się zbyt często w naszej szerokości geograficznej. To zjawisko świetlne występuje głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Bardzo rzadko zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

 

 

Zorze polarne powstają dzięki aktywności Słońca i ziemskiemu polu magnetycznemu. Gwałtowne eksplozje, zwane wyrzutami koronalnymi, wysyłają w przestrzeń kosmiczną naładowane cząstki. Gdy cząstki te docierają do Ziemi, poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety. Część cząstek trafia w okolice biegunów, powodując świecenie zorzy polarnej. Inne poruszają się wzdłuż wyciągniętego "ogona" pola magnetycznego, ciągnącego się w kierunku od Słońca, czyli w cieniu Ziemi.

 

Zorza polarna obserwowana z kosmosu ukazuje się jako świecący na zielono owal wokół jednego z ziemskich biegunów. Jednak w polu magnetycznym zbiera się energia, która co pewien czas jest gwałtownie uwalniana w atmosferę w postaci prądu elektrycznego. Taki wybuch powoduje zmiany barw zorzy na purpurową, czerwoną i białą.

 

W tym roku zorza pojawi się tylko podczas momentu największej aktywności strumienia, czyli w nocy ze środy na czwartek, w późnych godzinach wieczornych. Prawdopodobnie będzie to między 22:00 a 4:00 rano. Rozbłysk zorzy polarnej potrwa od kilku do kilkunastu minut - informuje facebookowy profil "Z głową w gwiazdach".

 

 

Prognozę z mapą, na której zaznaczono obszary, z których zorza może być widoczna, prezentuje amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA): https://www.swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast

ked/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie