Afera GetBack - zatrzymanie 18 osób, byłych członków zarządu, w tym byłego prezesa Idea Banku

Polska

Zatrzymanie 18 osób - byłych członków zarządu i byłych pracowników banku, który oferował klientom obligacje spółki GetBack potwierdził zastępujący rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Przemysław Baranowski. Według Radia ZET zatrzymani przez CBA to były prezes Idea Banku Jarosław A. i kilkunastu byłych pracowników.

Wśród podejrzanych o przestępcze działania w celu osiągniecia prowizji są byli prezesi, członkowie zarządu, dyrektorzy i pracownicy Idea Banku S.A. i Lion's Banku. Według prokuratury mieli oni dopuścić się oszustw na szkodę prawie 400 klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje spółki GetBack za niemal 90 mln zł.

 

- Z ustaleń śledztwa wynika, że mimo iż Idea Bank nie miał uprawnień do oferowania obligacji spółki GetBack S.A., podejrzani sprzedawali klientom obligacje m.in. pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe. Nie informowali o tym klientów i wprowadzali ich błąd w kwestii gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Zachęcali do zakupu instrumentów finansowych, fałszywie informując, że oferta ma charakter ekskluzywny i jest ograniczona w czasie - przekazała warszawska prokuratura regionalna.

 

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika też, że motywem działania podejrzanych była chęć zysku w postaci prowizji. - W ten sposób podejrzani doprowadzili prawie 400 klientów Idea Bank S.A. do niekorzystnego rozporządzania ich mieniem o wartości 89 mln 350 tys. zł - wskazała prokuratura.

 

Ponadto członkom zarządu Idea Banku prokuratura zarzuciła również niedopełnienie obowiązków poprzez dopuszczenie do sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia KNF oraz stosowanie oszukańczych praktyk.

 

Bank zachęcać do kupna toksycznych produktów

 

- Chodzi o wprowadzanie w błąd klientów. Idea Bank oferował ryzykowne, jak dzisiaj już wiemy, obligacje GetBacku. Bank bardzo dobrze zarabiał na prowizjach od znalezienia nabywcy. Zarabiali też doradcy finansowi, którzy wciskali papiery tej spółki windykacyjnej. Klienci słyszeli tylko, że jest to pewna inwestycja, która przyniesie zysk, nic o ryzykach - czytamy na portalu Radia ZET.

 

CBA nie potwierdza i nie zaprzecza, że to funkcjonariusze biura dokonali zatrzymań.

 

- Nie podajemy informacji na ten temat - powiedział Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura.

 

Zatrzymani to były prezes i dawni pracownicy

 

Jesienią ubiegłego roku to sam Idea Bank zawiadomił prokuraturę, że były szef banku i członek zarządu nie dochowali standardów przy dystrybucji obligacji, czym narazili bank na szkodę majątkową. Zawiadomienie dołączono do już toczącego się śledztwa - przypomina radio ZET.

 

Prezes Jarosław A. kierował Idea Bankiem do września 2017 r. Zrezygnował sam, bez podania przyczyn.

 

Idea Bank, KNF i taśmy Czarneckiego

 

Jesienią ubiegłego roku KNF wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych. Idea Bank należy do biznesmena Leszka Czarneckiego.

 

"Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada ub.r., że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF zaoferował Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena szef KNF pokazał mu kartkę, na której napisał "1 proc.", co miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

 

Po publikacji "GW" Chrzanowski, który wyjechał w podróż służbową do Singapuru, został wezwany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wkrótce złożył dymisję, a następnie został zatrzymany i aresztowany. Ostatecznie wobec byłego szefa KNF prokuratura zastosowała 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji oraz zakaz kontaktowania się ze świadkami w sprawie - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. 

 

WIDEO - Poszkodowani przez GetBack chcą, aby rząd pomógł im odzyskać utracone pieniądze:

 

jm/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie