Kanada o rozszerzeniu sankcji na wenezuelski rząd Nicolasa Maduro

Świat
Kanada o rozszerzeniu sankcji na wenezuelski rząd Nicolasa Maduro
EPA/Mauricio Duenas Castaneda

Kanada prowadzi rozmowy ze swymi partnerami na temat rozszerzenia sankcji na rząd prezydenta Nicolasa Maduro - powiedziała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland.

- Umieściliśmy wielu przywódców reżimu Maduro na naszej liście sankcji; obecnie dyskutujemy z naszymi partnerami, w jaki sposób lista sankcji może zostać rozszerzona (...) - powiedziała Freeland nie podając jednak dalszych szczegółów.

 

Na pytanie agencji EFE, czy Kanada wycofa swe poparcie dla lidera opozycji i tymczasowego prezydenta Juana Guaido, jeśli zwróci się on o interwencje militarną, Freeland powtórzyła, ze wg. Kanady proces transformacji demokratycznej musi być pokojowy.

 

Freeland zapewniła, że Grupa z Limy ma przygotowany szczegółowy plan ekonomiczny pomocy dla Wenezueli, gdy tylko dojdzie do transformacji demokratycznej w tym kraju.

 

Freeland poinformowała, że wielokrotnie rozmawiała z Juanem Guaido; wyjaśniła, iż podziwia jego odwagę i dodała: "jest wyraźnie oddany narodowi Wenezueli, a to jest to, czego Wenezuela potrzebuje".

 

Apel o demokratyczne przemiany bez użycia siły

 

Grupa z Limy zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (hiszp. Corte Penal International - CPI), aby "wziął pod uwagę poważną sytuację panującą w Wenezueli i odmowę (umożliwienia) dostępu do pomocy humanitarnej, co stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości".

 

Wezwano także do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów, "w których udział będą mogły wziąć wszystkie siły polityczne".

 

W oświadczeniu grupy dodano, że nowe demokratyczne wybory "wymagają natychmiastowego odejścia Nicolasa Maduro".

 

Jak poinformował Reuters, do Juana Guaido kierowane są groźby pozbawienia życia, które Grupa z Limy uznała za wiarygodne i uznała prezydenta Nicolasa Maduro za osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo Guaido.

 

Wiceprezydent USA Mike Pence, który uczestniczył w Bogocie w spotkaniu Grupy z Limy, zapewnił tymczasowego prezydenta Wenezueli i przewodniczącego parlamentu Juana Guaido, że ma on "stuprocentowe poparcie" prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Pence podkreślił podczas poniedziałkowych obrad, że Stany Zjednoczone rozważają "wszystkie warianty" wywarcia presji na Caracas. Poprosił też państwa należące do Grupy z Limy, by zamroziły wenezuelskie aktywa związane z ropą naftową, która jest fundamentem gospodarki tego kraju.

 

Zapewnił sąsiadów Wenezueli, że Waszyngton przeznaczy na pomoc dla nich 56 mln dol., by ułatwić im opanowanie kryzysu migracyjnego, wywołanego masowymi ucieczkami Wenezuelczyków za granicę z kraju ogarniętego głębokim kryzysem gospodarczym.

 

Również w poniedziałek Reuters podał, powołując się na źródła dyplomatyczne, że USA zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by podjęła debatę na temat kryzysu w Wenezueli.

 

W weekend wojsko wierne Maduro nie przepuściło przez granicę transportów pomocy humanitarnej do Wenezueli. Tamtejsza opozycja usiłowała doprowadzić do odblokowania dostaw żywności i leków, głównie z USA i Brazylii; na granicach doszło do starć. Przy granicy z Kolumbią ciężarówki z pomocą humanitarną, które utknęły na moście prowadzącym do Wenezueli, zostały ostrzelane. Do incydentów doszło też na granicy z Brazylią. Ocenia się, że w starciach na granicach Wenezueli zginęły 3 osoby, a setki Wenezuelczyków odniosły rany.

 

Juan Guaido wziął udział w poniedziałkowym szczycie Grupy z Limy, jednak nie wiadomo, w jaki sposób przedostanie się z powrotem do Wenezueli. Maduro zamknął granice z Kolumbią i Brazylią, oświadczył też w sobotę, że jego rząd zrywa wszelkie relacje z Kolumbią. Zapowiedział wydalenie kolumbijskiego personelu dyplomatycznego.

 

Dwuwładza w Wenezueli trwa już od miesiąca. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta.

 

W skład Grupy z Limy, utworzonej w 2017 r., wchodzą USA, Kanada, Argentyna, Brazylia, Chile, Gujana, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Panama, Paragwaj, Peru, Saint Lucia i Meksyk.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie