"Dziecko dziecku nierówne". Poradnia Chorób Metabolicznych odsyła pacjentów z zaburzeniami rozwoju

Polska
"Dziecko dziecku nierówne". Poradnia Chorób Metabolicznych odsyła pacjentów z zaburzeniami rozwoju
Google Street View

Działająca w Instytucie Matki i Dziecka poradnia chorób metabolicznych ogłosiła, że "nie prowadzi pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwoju (w tym autyzm dziecięcy, zespół Aspergera) ani pacjentów z otyłością". Gdy zareagowali rodzice, których dzieci odesłano do innej placówki, szpital oświadczył, że zastosował "niefortunny skrót myślowy", a pacjenci kierowani są do specjalistycznej placówki.

Informacja, że Poradnia chorób metabolicznych "nie prowadzi pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwoju (w tym autyzm dziecięcy, zespół Aspergera) ani pacjentów z otyłością" pojawiła sie na stronie internetowej tej placówki.

 

Takich zapisów nie ma na stronach innych poradni, np. onkologicznej, chirurgii ogólnej, genetycznej, logopedycznej.

 

Natychmiast zareagowali zdenerwowani rodzice. "Osobiście dzwoniłam zapisać syna do poradni metabolicznej po tym jak pani usłyszała ze syn ma autyzm odmówiono mi przyjęcia i skierowano do innej placówki" - napisała na Facebooku jedna z matek.  "Dziecko dziecku nierowne. Jeśli akurat Twoje ma zespoł aspergera/autyzm to opieka, pomoc mu sie nie nalezy. Taki profesjonalizm. Rownouprawnienie. Slów brak. Do tej pory nie moge w to uwierzyc", "Rzecznik praw dziecka powinien się tym zająć!" - napisali pisali inni (pisownia oryginalna).

 

W internecie pojawiły się też zarzuty, że szpital kasuje negatywne wobec siebie komentarze w mediach społecznościowych.

 

"To nie są specjaliści z dziedziny psychiatrii"

 

Do sprawy odniósł się szpital, który oświadczył, że "każdy pacjent jest dla nas tak samo ważny", a "niefortunne stwierdzenie, które znalazło się na naszej stronie internetowej, jest skrótem myślowym, który nie miał na celu dyskryminacji grupy pacjentów czy łamania praw pacjenta". Zapowiedział, że zmodyfikuje zapis na swojej stronie internetowej, "tak by nie stwarzało niejasnej sytuacji".

 

W oświadczeniu władze Instytutu podkreśliły, że "Poradnia Chorób Metabolicznych jest jednostką wyspecjalizowaną w leczeniu i prowadzeniu Pacjentów z rzadkimi chorobami metabolicznymi". 

 

"Lekarze zatrudnieni w Poradni nie są specjalistami z dziedziny psychiatrii, stąd też informacja o nieprowadzeniu Pacjentów ze spektrum autyzmu. To lekarze specjaliści z dziedziny psychiatrii odpowiedzialni są za koordynację diagnostyki zaburzeń ze spektrum autyzmu. Każdy Pacjent, który zgłaszał się do Poradni z problemem diagnostyki autyzmu był kierowany do innej placówki, wyspecjalizowanej właśnie w tej dziedzinie" - głosi oświadczenie.

 

 

Poradnia Chorób Metabolicznych zajmuje się pediatrią metaboliczną, m.in. chorych na fenyloketonurię, hiperfenyloalaninemię, zaburzenia utleniania kwasów tłuszczowych, zaburzenia przemian aminokwasów, deficyt biotynidazy, galaktozemię klasyczną. Jak informuje, ma blisko tysiąc pacjentów.

 

WIDEO: We wtorek sekcja zwłok 39-letniego lekarza, który zmarł podczas dyżuru w szpitalu w Pleszewie

 

jm/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie