Rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL ws. formuły startu w wyborach do PE

Polska
Rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL ws. formuły startu w wyborach do PE
Jan Krzysztof Libicki

W sobotę o godz. 9. w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która podejmie decyzję w sprawie formuły startu Stronnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rzecznik PSL Jakub Stefaniak poinformował, że po Radzie Naczelnej około godz. 13-13.30 planowana jest konferencja prasowa podczas której lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosi decyzję jaką podjęła Rada.

 

lnego centrum" - ocenił poseł ludowców. Według niego, gdyby były listy PSL do PE mógłby wystartować np. były premier Waldemar Pawlak.

 

Na początku lutego grupa b. premierów i b. szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie Koalicji Europejskiej i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE". Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz szefa PO Grzegorza Schetyny - także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także b. szef MSZ Radosław Sikorski.

 

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Tworzona przez byłych polityków Nowoczesnej partia Teraz! dołączenie do koalicji ogłosiła 18 lutego. W piątek o dołączeniu do koalicji zadecydował zarząd Nowoczesnej.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie