Nocą nawet do -17 stopni Celsjusza. Siarczysty mróz na południu kraju

Polska
Nocą nawet do -17 stopni Celsjusza. Siarczysty mróz na południu kraju
PAP/Maciej Kulczyński

IMGW wydało w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Natomiast na południu województw małopolskiego i podkarpackiego obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżeń przed silnymi mrozami.

"Na dopływach Odry środkowej w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Największe wzrosty prognozuje się w zlewniach Kaczawy, Bobru, Nysy Kłodzkiej i Nysy Łużyckiej. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów alarmowych" - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej alarmowych.

 

Alert przed silnymi mrozami dotyczy powiatów: nowotarskiego, nowosądeckiego, tatrzańskiego i gorlickiego w woj. małopolskim oraz: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, jasielskiego, krośnieńskiego w woj. podkarpackim. Temperatura minimalna w nocy miała tam spaść do -15 st., lokalnie do -17 st.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki mogą powodować niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, straty materialne, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. IMGW zaleca w tej sytuacji ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie