Zapadł wyrok ws. zuchwałej kradzieży klejnotów króla Karola IX Wazy i Krystyny Wazówny

Świat

Na 4,5 roku więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Eskilstunie 22-letniego mężczyznę za zuchwałą kradzież latem zeszłego roku klejnotów królewskich z katedry w Straengnaes, 90 km na wschód od Sztokholmu.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że "ponad wszelką wątpliwość oskarżony dokonał kradzieży klejnotów królewskich wraz z jedną lub kilkoma osobami". Na cennych przedmiotach znaleziono ślady jego DNA.

Prokurator domagał się dla mężczyzny 6 lat więzienia.

 

Według sądu okolicznością łagodzącą był sposób przeprowadzenia kradzieży i brak wystarczającego zabezpieczenia w katedrze w Straengnaes. Jak wykazano, mężczyzna dokonał przestępstwa w ciągu dnia, bez specjalnych przygotowań. Złodziej zwykłym młotkiem rozbił szklaną gablotę, a klejnoty schował do torby i uciekł rowerem w stronę jeziora Melar. Tam przesiadł się do motorówki.

 

Początkowy oskarżony 22-latek nie przyznawał się do winy, a potem, gdy na początku lutego bieżącego roku przypadkowo odnaleziono klejnoty, mężczyzna przyznał się, tłumacząc swój czyn koniecznością zdobycia pieniędzy.

 

Insygnia za 6,25 mln zł euro

 

Wycenione na 65 mln koron (6,25 mln euro) insygnia królewskie: korony, berła oraz jabłka należące do króla Karola IX Wazy (1604-1616) oraz królowej Krystyny Wazówny (1632-1654) zostały znalezione w miejscowości Akersberga pod Sztokholmu. Część z nich jest uszkodzona.

 

Klejnoty królewskie ukryte były w pojemniku na śmieci, na którym ktoś napisał sprayem "bomba" i umieścił go na dachu samochodu. Nietypowego odkrycia dokonał pilnujący parkingu nocny stróż.

 

W związku z kradzieżą, która miała miejsce 31 lipca 2018 roku, aresztowano także dwóch innych młodych mężczyzn, znajomych skazanego. Ich proces spodziewany jest w późniejszym terminie. Poszukiwany jest świadek - wędkarz, który pomógł uciekającym z łupem złodziejom, gdy w ich motorówce zabrakło paliwa.

 

W katedrze w Straengnaes znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie