"Byłem obnażany z niewinności raz po razie". Ofiara pedofilii na szczycie w Watykanie

Świat
"Byłem obnażany z niewinności raz po razie". Ofiara pedofilii na szczycie w Watykanie
PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

- Kto weźmie na siebie odpowiedzialność za złamane życie? - takie pytanie ofiary pedofilii padło na zakończenie drugiego dnia obrad szczytu w Watykanie na temat ochrony nieletnich w Kościele. Spotkaniu przewodniczy papież Franciszek.

Piątkowe obrady przewodniczących episkopatów z całego świata i przełożonych generalnych zakonów podsumowano słowami młodego mężczyzny z Azji, który jako dziecko padł ofiarą wykorzystywania w katolickiej szkole.

 

- Jest droga, jest okazja, jest nadzieja, jest życie. Zwróćcie to, co zostało utracone. Pokażcie, że to jest dla was ważne, bo to wszystko, co robicie, odkupi wiele krzyków w milczeniu, czekających na dzień zbawienia - powiedział mężczyzna w przytoczonym świadectwie.

 

Opowiedział, że gdy przyszedł do szkoły pełen lęku przed nową klasą, szukał opiekunów, którzy zastąpiliby mu rodziców. - To zastępstwo okazało się zgubne, bo ich pragnienia były dziwne - podkreślił. Opisał swoją sytuację mówiąc, że był "obnażany z niewinności raz po razie, porzucony swemu przeznaczeniu w świecie dorosłych" i nie znajdował nadziei, nie mogąc o tym nikomu powiedzieć; "ze strachu przed hańbą i ze wstydu".

 

W Watykanie poinformowano, że w drugim dniu szczytu przewodniczący episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx spotkał się z 16 ofiarami pedofilii ze stowarzyszenia ECA (Ending Clerical Abuse). O przebiegu rozmowy hierarcha poinformował papieża Franciszka.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie