Spurek: za kilka dni przedstawię plany zawodowe

Polska
Spurek: za kilka dni przedstawię plany zawodowe
RPO

Za kilka dni przedstawię swoje plany zawodowe - powiedziała Sylwia Spurek, która zrezygnowała z funkcji zastępczyni RPO ds. równego traktowania. Z informacji PAP wynika, że do swoich szeregów chętnie przyjęłaby ją Wiosna Roberta Biedronia. Spurek formalnie pozostaje zatrudniona w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich do przyszłego czwartku. Do tego czasu przebywa na urlopie.

 

Jak zaznaczyła urzędniczka, jej rezygnacja wiąże się z jej nowymi planami zawodowymi. - Przez ostatnie kilkanaście lat pracowałam w sektorze publicznym i służba publiczna to jest jedna z moich podstawowych wartości. Pewnie będę kontynuowała w innej roli tego rodzaju działania - dodała.

 

Według źródeł PAP w sztabie Wiosny, jeśli Spurek zdecydowałaby się dołączyć do ugrupowania Roberta Biedronia, mogłaby się zajmować m.in. nadzorowaniem noweli ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz przygotowaniem ustawy o prawach reprodukcyjnych i seksualnych kobiet. - Z jej doświadczeniem mogłaby kandydować zarówno do PE, jak i do parlamentu krajowego - powiedział rozmówca PAP.

 

O tym, że dotychczasowa zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara dołączy do Wiosny napisał wcześniej - powołując się na swoje nieoficjalne informacje - portal 300polityka.

 

Zastępczyni Bodnara od 2015 roku

 

Sylwia Spurek została powołana na zastępczynię RPO w 2015 r. Wcześniej, w latach 2002-2015 pełniła różne funkcje w KPRM w ramach służby cywilnej. Doktorat poświęciła zagadnieniom przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jest radczynią prawną i legislatorką. Prywatnie od 18 lat jest partnerką Marcina Anaszewicza, wiceprezesa Wiosny i najbliższego współpracownika Biedronia.

 

Od 1999 r. Spurek jest zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka. Była stypendystką Legal Fellowship Program i uczestniczką zajęć International Women's Human Rights Clinic, City University of New York. Jest współzałożycielką Fundacji Klinika Rządzenia.

 

W latach 2002-2005 pracowała jako prawniczka w Sekretariacie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdzie uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie