"Rz": Przez zakaz handlu w niedzielę zamykane są małe sklepy. Rafalska: spadek w 2017 r. był większy

Biznes
"Rz": Przez zakaz handlu w niedzielę zamykane są małe sklepy. Rafalska: spadek w 2017 r. był większy
Polsat News

Tylko 19 proc. badanych Polaków uważa zamykanie sklepów we wszystkie niedziele za najlepsze rozwiązanie - wynika z badania ARC Rynek i Opinia, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Jak informuje dziennik, ubywa małych sklepów, choć ustawa miała im pomóc. - Spadek liczby małych sklepów był większy w 2017 r. niż w 2018 r. - powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Dziennik przypomina, że niedługo minie rok od wprowadzenia ograniczeń handlu w niedziele. "Na Węgrzech tyle wystarczyło, aby rząd ustąpił i wycofał się z flagowego projektu budzącego tam coraz większy sprzeciw" - pisze "Rzeczpospolita". 
 
Już teraz na zakazie najmocniej zyskują sklepy na stacjach benzynowych oraz dyskonty, natomiast ubywa małych placówek. Tylko w 2018 r. z rynku zniknęło ich ok. 11 tys. - wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska.
 
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przyznała z początkiem lutego, że jeśli właściciele małych sklepów jasno zakomunikują, że "model obowiązujący w 2018 r. był wystarczający (czyli dwie niedziele niehandlowe w miesiące - red.), to jest możliwa korekta ustawowa".
 
Możliwy powrót do dwóch niedziel niehandlowych w miesiącu

 

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że resort pracy wystąpił do wielu firm oraz organizacji o dane pokazujące wpływ zakazu handlu na rynek. Nie wiadomo, czy ma to związek z pracami nad nowelizacją zaostrzającą ustawę, która już jest w Sejmie.

 

- Jeśli wyniki nadal będą się potwierdzały, to jeszcze przed wyborami możliwy jest powrót do wariantu z dwoma niedzielami handlowymi. W zniesienie zakazu nie wierzę, to zbyt ważny światopoglądowo projekt - mówi dziennikowi Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

 

"Dyskusja nie do końca jest uczciwa"

 

Elżbieta Rafalska zapytana w radiu Zet o te doniesienia odparła, że "dyskusja na temat handlu w niedzielę jest nie do końca jest uczciwa".

 

- Jeżeli mówimy o tym, ile (sklepów) zbankrutowało albo zmniejszyło się, to ja mam takie dane, są to dane REGON-u, które wskazują, że spadek liczby podmiotów w handlu detalicznym był większy w 2017 r. niż w 2018 - powiedziała. Wskazała tym samym, że "ten spadek następował już wcześniej".

 

Rafalska zwróciła też uwagę, że "mniejszym sklepom bardzo trudno radzić sobie z konkurencją dużych sieci handlowych". - Te wszystkie zmiany, które są dokonywane, nie mogą być traktowane jako skutek zmian legislacyjnych, ale raczej długofalowa tendencja wynikająca z konsolidacji branży handlowej - podkreśliła szefowa resortu rodziny.

 

- Ja bym chciała, żebyśmy pokazywali również takie dane, jak następował ten spadek również w latach wcześniejszych, a nie przypisywali ograniczeniu handlu w niedzielę wszystkich skutków, które w obszarze branży handlowej w tej chwili w Polsce się dokonują - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

 

Ograniczenia w handlu obowiązują od 1 marca 2018 r.

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 r. będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

 

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

 

Ustawa przewiduje obecnie katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności

 

WIDEO: Od 2019 roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu

msl/ PAP, "Rzeczpospolita"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie