Prezydent Iranu: napięcia z USA osiągnęły "maksimum"

Świat
Prezydent Iranu: napięcia z USA osiągnęły "maksimum"
PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV / POOL
Prezydent Iranu Hasan Rowhani

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w środę, że napięcia na linii Teheran-Waszyngton osiągnęły "maksimum" - przekazał irański nadawca państwowy IRIB. Rowhani dodał, że bliskowschodnia konferencja zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Polsce "była porażką".

- Walka między Iranem a Ameryką jest obecnie na maksymalnym poziomie. Ameryka wykorzystała całą swoją moc przeciwko nam - powiedział Rowhani na posiedzeniu rządu.


Wskazał, że relacje z USA rzadko były wcześniej tak napięte.

 

Pogorszenie i tak już napiętych od lat relacji między Teheranem a Waszyngtonem nastąpiło po wycofaniu się w maju 2018 roku Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem z 2015 roku i ponownym nałożeniu sankcji gospodarczych.

 

Rowhani ocenił w środę, że ubiegłotygodniowa konferencja na temat Bliskiego Wschodu nie osiągnęła swoich celów. Przedstawiciele z 60 państw świata zebrali się w Warszawie, gdzie USA miały nadzieję na zwiększenie presji na Iran, ale - jak wskazuje agencja Reutera - szefowie dyplomacji europejskich mocarstw, wciąż zaangażowanych w porozumienie nuklearne, nie uczestniczyli w konferencji.

 

- To kolejna porażka amerykańskich polityk regionalnych - oświadczył Rowhani.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie