Magierowski o rzekomej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy: to zwykłe kłamstwo

Polska
Magierowski o rzekomej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy: to zwykłe kłamstwo
Polsat News

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Dodał: "To jest zwykłe kłamstwo". W środę media izraelskie m.in. "Times of Israel" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

"Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu" - napisał Magierowski na Twitterze.

 

 

W Świdnicy (Dolnośląskie) znajdują się pozostałości po starym cmentarzu żydowskim, który od dawna nie jest użytkowany. Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska pozostałości tego cmentarza znajdują się na terenie parku. - Nie mamy żadnych informacji o tym, że to miejsce jest dewastowane - powiedziała rzeczniczka.

 

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Magdalena Ząbek powiedziała, że policja również nie otrzymała zgłoszenia o dewastacji starego cmentarza żydowskiego.

 

"Kreowanie antysemityzmu?"

 

"(...)Czytając artykuły czułem, że coś jest nie tak, opisy były podobne do tego co słyszałem w przeszłości i byłem naprawdę zdenerwowany widząc, że w rzeczywistości to nie było nic więcej niż informacja bezmyślnie powtórzona z czasów, gdy robiłem te zdjęcia cztery lata temu" - napisał na Facebooku Prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels, który rozpoczął od pytania "Kreowanie antysemityzmu?".

 

"Jednak artykuły jasno stwierdzają, że powodem »zdewastowania« był obecny »kryzys« między Polską i Izraelem" - zauważył. "Mamy wystarczająco problemów i antysemityzmu bez zmyślania go" - dodał. Wezwał również media do dokładnego sprawdzania swoich źródeł.

 

Jednocześnie Daniels podkreślił, że ważne jest, by odnotować, iż "w tych samych artykułach była informacja o graffiti na zewnętrznym murze żydowskiego cmentarza we Wrocławiu, co jest haniebne i powinno zostać potępione".

 

Pod swoim wpisem na Facebooku prezes fundacji From the Depths zamieścił hashtag #fakenews.

 

 

Doniesienia izraelskich mediów

 

W środę media izraelskie, m.in. "Times of Israel" i "Jerusalem Post" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał "Jerusalem Post" "w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście".

 

W Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu" - czytamy w "Jerusalem Post". "Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem" - dodano.

 

WIDEO: Około 100 grobów żydowskich sprofanowano na północnym wschodzie Francji. "Ohydny antysemicki akt"

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie