Kucharz poparzony przy wymianie butli z gazem. Z ofiary stał się winnym

Polska

Kucharz Jarosław Dzimira z Legnicy został dotkliwie poparzony przy wymianie butli z gazem. Twierdzi, że zajął się nią na polecenie szefowej. Mężczyzna przez rok dochodził do zdrowia, a teraz zamiast starać się o odszkodowanie, walczy o niewinność. Prokuratura uznała bowiem, że to on odpowiada za wybuch butli i pożar lokalu. Innego zdania jest Państwowa Inspekcja Pracy.

32-letni Jarosław Dzimira pracował w firmie cateringowej. We wrześniu 2017 r. doszło w niej do wypadku. Wybuch butli gazowej doprowadził do pożaru, a pan Jarosław został dotkliwie poparzony.


- Któraś z koleżanek powiedziała, że się skończyła butla z gazem i wtedy zacząłem tę butlę zmieniać. Butla nagle się odpaliła. Wyskakiwałem przez szybę, byłem cały poparzony. Straciłem na chwilę przytomność - opowiada Jarosław Dzimira reporterowi "Interwencji".


- Siedział, a krew z niego po prostu się lała, jak woda z basenu - dodaje Gerda Filipiuk, świadek wybuchu.


"Został kozłem ofiarnym"


Pan Jarosław miał poparzone 20 procent ciała. Leczenie i rehabilitacja trwały blisko rok. Okoliczności tragedii badała prokuratura. Uznała 32-latka za pokrzywdzonego. Śledztwo jednak umorzono i wszczęto kolejne. Ku zaskoczeniu wszystkich, zamiast właścicielce firmy, zarzuty postawiono… Jarosławowi Dzimirze.


- Stwierdziliśmy, że doszło ze strony pracodawcy do uchybień. Natomiast bezpośrednim powodem wybuchu było nieostrożne zachowanie pracownika pokrzywdzonego - informuje Radosław Wrębiak z Prokuratury Rejonowej w Legnicy.


- Z człowieka, który został w tym wypadku najciężej poszkodowany, został w tej chwili kozłem ofiarnym - komentuje Piotr Kanikowski, dziennikarz portalu 24Legnica.pl.


"Naruszono przepisy techniczno-budowlane"


Państwowa inspekcja pracy wykazała szereg zaniedbań po stronie pracodawcy. Karolina R. miała nie zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Mimo to, oskarżony został pan Jarosław. Sprawa trafiła do sądu, który zaocznie skazał 32-latka.


Mężczyzna odwołał się od wyroku.


- Pracodawca miał przewidziane kuchenki elektryczne, czyli bez zasilania z butli z gazem płynnym. Nie miał do tego zezwoleń, nie mogły być wydane, bo obiekt był wyposażony w gaz sieciowy. Naruszono przepisy techniczno-budowlane - informuje Jan Buczkowski z Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy.


- Wtedy o tym nie wiedziałem. Wtedy dostałem polecenie, że mam to robić i to robiłem - mówi pan Jarosław.


Jak stwierdziła inspekcja pracy, żaden z pracowników nie został przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, nie przeszkolono ich również w sprawie wymiany butli z gazem. Prokuratura tych argumentów nie podziela.


- Jak stwierdza biegły od BHP, wymiana butli gazowej nie wymaga jakiejś specjalnej wiedzy - przekazuje prokurator Wrębiak.


- Sam fakt, że kucharz podłączał tę butlę, nie mając żadnej świadomości, jak to się robi, nie obciąża kucharza, a pracodawcę - odpowiada Jan Buczkowski z inspekcji pracy w Legnicy.


Karolina R. nadal prowadzi firmę cateringową, ale w innym miejscu. Dotarliśmy do niej. Niestety nie chciała rozmawiać o sprawie. Na przesłane przez "Interwencję" pytania - pomimo zapewnień - także nie odpowiedziała.


"Powiedziała, żebyśmy zeznali, że dobrowolni wymieniał butlę"


- Wymienialiśmy butlę z gazem na polecenie szefowej, która bardzo rzadko u nas bywała. Żadne z nas nie zdawało sobie sprawy, że tej butli nie da się ot tak odkręcić i wymienić. Moja szefowa po wypadku wezwała moje koleżanki z wypadku i powiedziała, żeby przy policji zeznały, że Jarek sam dobrowolnie wymieniał butlę z gazem - mówi Dalia Abaid, była pracownica Karoliny R.


Za kilka miesięcy przed sądem ruszy proces pana Jarosława. Jeżeli wyrok zaoczny zostanie podtrzymany, to zarówno Karolina R., jak i inni pracownicy jej firmy będą mogli starać się o odszkodowanie od kucharza. Tego mężczyzna obawia się najbardziej.


- To nie była moja wina. Ja musiałem to zrobić. Dziewczyny też to robiły, jeszcze przede mną. Trafiło na mnie – podsumowuje pan Jarosław.

prz/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie