Egipt: stracono 9 osób skazanych za udział w zamachu na prokuratora generalnego

Świat
Egipt: stracono 9 osób skazanych za udział w zamachu na prokuratora generalnego
Pixabay.com/ ivabalk

Wyroki śmierci wykonano w Egipcie na dziewięciu mężczyznach, skazanych za udział w zamachu w 2015 roku na prokuratora generalnego Hiszama Barakata - informuje w środę Reuters, powołując się na "źródło więzienne" i prawnika.

Straceni byli w grupie 28 osób, skazanych w tej sprawie na karę śmierci w 2017 roku.

 

Prokurator Barakat zginął w zamachu bombowym na konwój, w którym jechał w Kairze. Władze winą obciążyły Bractwo Muzułmańskie i Hamas. Oba te ugrupowania zaprzeczyły, jakoby miały cokolwiek wspólnego z tym zamachem. Do jego przeprowadzenia przyznała się w internecie mało znana grupa, Ludowy Ruch Oporu Gizy.

 

Tortury

 

Amnesty International apelowała we wtorek do władz Egiptu o wstrzymanie egzekucji, wskazując, że skazani twierdzili, iż torturami zmuszono ich do przyznania się do winy.

 

Barakat był najwyższym egipskim funkcjonariuszem publicznym, który zginął w zamachu od czasu, gdy ówczesny dowódca sił zbrojnych (obecnie prezydent) Abd el-Fatah es-Sisi w lipcu 2013 roku obalił wywodzącego się z Bractwa prezydenta Mohammeda Mursiego w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

 

W grudniu 2013 roku rząd Egiptu oficjalnie uznał Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

 

Od 2013 roku sądy egipskie wydały setki wyroków śmierci. Wykonano tylko niewielką część tych wyroków, ale liczba egzekucji rośnie od 2015 roku - pisze Reuters, powołując się na obrońców praw człowieka.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie