4,5 mld euro kary dla banku UBS za nielegalne praktyki. "Pranie pieniędzy na skalę przemysłową"

Biznes
4,5 mld euro kary dla banku UBS za nielegalne praktyki. "Pranie pieniędzy na skalę przemysłową"
Flickr/Martin Abegglen

Nielegalne pozyskiwanie klientów i pranie pieniędzy uzyskanych przez unikanie opodatkowania - za to sąd sąd we Francji skazał w środę szwajcarski bank UBS na kary w łącznej wysokości 4,5 mld euro. Bank, który nie przyznaje się do winy, zamierza odwołać się od wyroku. Po ogłoszeniu decyzji sądu kurs akcji UBS spadł o dwa punkty procentowe.

Zasądzona kara w wysokości 4,5 mld euro (5,1 mld dolarów) obejmuje grzywnę 3,7 mld euro oraz 800 mln euro odszkodowania dla państwa francuskiego. Jej wysokość jest rekordowa jak na francuskie orzecznictwo w tego typu sprawach i wysoka jak na standardy europejskie - zauważa Reuters. To więcej niż zysk netto banku za zeszły rok (4,9 mld dolarów) i ponad dwukrotnie więcej, niż 2,46 mld dolarów, które bank przewidział na pokrycie ewentualnych strat wynikających z procesu.

 

"Nie przedstawiono nam żadnych dowodów"


- Decyzja sądu jest niezrozumiała, będziemy się odwoływać. Nie przedstawiono nam żadnych faktów ani żadnych dowodów - powiedział dziennikarzom prawnik reprezentujący UBS Markus Diethelm.


Odwołanie się banku od wyroku może sprawić, że proces przeciągnie się na długie lata; bank nie będzie zobowiązany do uregulowania kary do czasu rozpatrzenia apelacji.


Podobne procesy odbyły się już w Stanach Zjednoczonych, gdzie UBS w 2009 roku zgodził się na zapłacenie 780 mln dolarów w ramach ugody, oraz w Niemczech, gdzie przyjął karę w wysokości 300 mln euro w 2014 roku.

 

Klienci pozyskiwani na turniejach golfa i polowaniach


Francuska prokuratura dowodziła, że bankierzy szwajcarskiego UBS uczestniczyli w turniejach golfa, koncertach muzyki klasycznej i polowaniach, by nielegalnie pozyskiwać nowych klientów. Ponadto według oskarżenia bank "w sposób systemowy" wspierał swoich unikających opodatkowania klientów oraz "na skalę przemysłową" dopuszczał się prania pieniędzy pochodzących z unikania płacenia podatków.


Francuskie prawo stanowi, że na osoby skazane za pranie brudnych pieniędzy można nałożyć grzywnę w wysokości połowy "wypranej" kwoty pieniędzy. Według szacunków prokuratury klienci UBS ukryli przed francuskim fiskusem sumy idące w miliardy euro.

 

Firmowe wizytówki pozbawione logo banku


Oskarżenie podkreślało w procesie, że bankierzy UBS wręczali potencjalnym klientom firmowe wizytówki pozbawione logo banku oraz korzystali z komputerów wyposażonych w programy umożliwiające szybkie czyszczenie danych.


Prawnicy UBS przekonywali, że proces został upolityczniony. Bank odrzucił wcześniej ugodę w wysokości 1,1 mld euro.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie