Około 100 grobów żydowskich sprofanowano na północnym wschodzie Francji. "Ohydny antysemicki akt"

Świat

Ok. 80 grobów zostało sprofanowanych w nocy z poniedziałku na wtorek na cmentarzu żydowskim w Quatzenheim w departamencie Dolny Ren w regionie Grand Est na północnym wschodzie Francji - podały lokalne władze, które "stanowczo potępiły" ten "ohydny antysemicki akt".

- Dzisiaj odkryto, że około 80 grobów sprofanowano na cmentarzu żydowskim - poinformowała w komunikacie prefektura Dolnego Renu. Na razie nie podano więcej szczegółów.

 

Gmina Quatzenheim znajduje się w Alzacji, krainie historycznej, która do 2015 r. była odrębnym regionem administracyjnym. Obecnie Alzacja - a także Szampania-Ardeny i Lotaryngia - wchodzi w skład regionu Grand Est.

 

Manifestacje przeciwko antysemityzmowi

 

We wtorek w całej Francji mają odbyć się manifestacje przeciwko antysemityzmowi. Wiece protestacyjne zapowiedziało 14 partii politycznych, od skrajnej prawicy po populistyczną lewicę, włącznie z centrową formacją prezydenta LREM.

 

W niedzielę prokuratura w Paryżu powiadomiła, że wszczyna dochodzenie w sprawie słownych napaści i antysemickich inwektyw pod adresem znanego filozofa Alaina Finkielkrauta, których dopuścili się członkowie ruchu "żółtych kamizelek" podczas sobotniego marszu.

 

Macron: będziemy ustanawiać prawa i będziemy karać

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się we wtorek do Quatzenheim w departamencie Dolny Ren na północnym wschodzie kraju, gdzie sprofanowanych zostało prawie 100 grobów na żydowskim cmentarzu. Podkreślił determinację w walce z antysemityzmem.

 

Macron zapewnił, że państwo będzie reagować na takie czyny. "Będziemy podejmować środki, będziemy ustanawiać prawa i będziemy karać" - podkreślił. Prezydentowi towarzyszył naczelny rabin Francji Haim Korsia oraz minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.

 

- Ci, którzy to zrobili, nie są warci Republiki i ona ich ukarze - zapewnił Macron, zwracając się do mieszkańców Quatzenheim.

 

Podkreślił, że przybył na miejsce profanacji grobów, "by okazać solidarność całej Francji". Akcentował determinację w zwalczaniu antysemityzmu w jego wszelkich formach.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie