Netanjahu spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Polska na lodzie"

Świat

Wbrew zapowiedziom, że w związku z odwołaniem szczytu Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Jerozolimie odbędą się jedynie "spotkania dwustronne", premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się z szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji. Jak ogłoszono, każdy z tych trzech krajów zamierza otworzyć w Jerozolimie swoje przedstawicielstwo. "V4 minus jeden" - podsumował izraelski dziennikarz Amichai Stein.

W poniedziałek i wtorek w Jerozolimie miał odbyć się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4, Czech, Polski, Słowacji i  Węgier). Z powodu napięcia na linii Warszawa - Tel Awiw, wywołanego wypowiedziami izraelskich polityków o udziale Polaków w Holokauście i polskim antysemityzmie, z udziału w spotkaniu zrezygnowała strona polska.

 

Kraje Grupy Wyszehradzkiej uzgodniły przełożenie szczytu. We wtorek miały się odbyć jedynie "rozmowy dwustronne" przedstawicieli rządów państw V4, którzy przylecieli do Izraela.

 

Lunch w rezydencji premiera 

 

Jak się jednak okazało, doszło do wspólnego spotkania trzech premierów z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu.

 

"Premier Benjamin Netanyahu i jego żona Sara gościli węgierskiego premiera Viktora Orbana, premiera Słowacji Petera Pellegriniego oraz premiera Czech Andreja Babisza i jego żonę Monikę na lunchu w rezydencji premiera w Jerozolimie" - poinformowano na Twitterze premiera Izraela.

"Witamy w Izraelu" - napisał Netanjahu pod zdjęciami ze spotkania.

Ośrodek kultury, czeski dom

 

O efektach spotkania z premierami państw V4 poinformował szef izraelskiego rządu. Nazwał je "bardzo ważnymi osiągnięciami".

 

"Węgry zdecydowały się otworzyć w Jerozolimie dyplomatyczny oddział swojej ambasady, Słowacja zdecydowała otworzyć ośrodek innowacji i kultury w Jerozolimie. Czechy ogłosiły, że otwierają czeski dom w Jerozolimie" - napisał na Twitterze Netanjahu.

 

"V4 minus jeden" - skomentował zdjęcia ze spotkania dziennikarz izraelskiego nadawcy publicznego KANN, Amichai Stein.

"Najbardziej wielostronne z dwustronnych spotkań"

 

Zamieszczone na Twitterze zdjęcia skomentowali także polscy politycy. "Polska na lodzie, Wyszehrad z Premierem Izraela bez Polski. Tylko bilateralne spotkania? Polityka wstawania z kolan?" - pyta Katarzyna Lubnaer z Nowoczesnej.

"Najpierw miało nie być szczytu #V4 w #Izrael, bo PiS ma lojalnych sojuszników. Potem obowiązywała wersja, że co prawda sojusznicy tam pojechali, ale odbędą się tylko spotkania dwustronne. Jest to niewątpliwie najbardziej wielostronne z dwustronnych spotkań, jakie widziałem" - napisał z kolei jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg.

"Panie Kaczyński, Panie Morawiecki - patrzcie na to zdjęcie... to wasza robota. Polska nigdy nie była tak słaba i samotna w Grupie Wyszehradzkiej. Polska nigdy po 1989 nie była tak słaba i samotna w Europie. Zmienimy to w tym roku" - napisał lider PO Grzegorz Schetyna.

zdr/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie