Sprowadzali olej napędowy z Niemiec. Oszukali Skarb Państwa na ponad 70 mln złotych

Polska
Sprowadzali olej napędowy z Niemiec. Oszukali Skarb Państwa na ponad 70 mln złotych
Zdj. ilustracyjne/mf.gov.pl

Do poznańskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, którym zarzucono m.in. pranie brudnych pieniędzy i oszustwa. Podejrzani sprowadzali z Niemiec olej napędowy z pominięciem systemu podatkowego. Skarb Państwa narażony został na stratę w wysokości ponad 70 mln zł.

Akt oskarżenia skierowała do poznańskiego sądu okręgowego Prokuratura Regionalna w Poznaniu; 7 osobom zarzucono łącznie 21 przestępstw dotyczących poświadczenia nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy oraz oszustw, w tym podatkowych.

 

"W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że sprawcy w 2014 roku kierowali spółkami z terenu województwa wielkopolskiego oraz małopolskiego prowadzącymi działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi, w szczególności olejem napędowym. Towar ten sprowadzany był z Republiki Federalnej Niemiec na teren Polski z pominięciem systemu podatkowego" - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

 

Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności

 

Według ustaleń śledczych, zarządzane przez oskarżonych spółki bądź w ogóle nie składały deklaracji podatkowych, bądź nie wykazywały w składanych deklaracjach nabycia oleju napędowego. "W ten sposób sprawcy narazili Skarb Państwa na stratę z tytułu nieuiszczenia podatku od towarów i usług oraz niezasadnego zwrotu tego podatku w kwocie ponad 71 milionów złotych" - podkreślono w komunikacie.

 

W toku postepowania, część z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im przestępstw oraz złożyła w sprawie obszerne wyjaśnienia, opisując mechanizm przestępczego procederu.

 

"Wobec sprawców stosowane były izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, jak też środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju" - podała PK.

 

Podejrzanym, za zarzucane im przestępstwa, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie