Premier: zgadzam się z opozycją ws. upadku. Spada bezrobocie i ZUS płacony przez małe firmy

Polska
Premier: zgadzam się z opozycją ws. upadku. Spada bezrobocie i ZUS płacony przez małe firmy
PAP/Radek Pietruszka

- Spada bezrobocie, spada ZUS płacony przez małe firmy, spada CIT - mówił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek. Dodał, że zgadza się z opozycją, "która w 2015 r. wieszczyła powszechny upadek".

W poniedziałek, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu odwiedza województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.

 

Po spotkaniu z małymi przedsiębiorcami w Białobrzegach Morawiecki wyraził opinię, że korzystają oni z "małego ZUS-u".

 

- I o to nam właśnie chodziło. To jest Polska dla polskich przedsiębiorców - mówił.

 

Jak zaznaczył, każda mała firma chce być większą, a na początek przydadzą się mniejsze obciążenia.

 

Dodał, że zgadza się z opozycją, "która w 2015 r. wieszczyła powszechny upadek". - Spada bezrobocie, spada ZUS płacony przez małe firmy, spada CIT. To co ma rosnąć, gospodarka, miejsca pracy - rośnie - tłumaczył szef rządu.

 

"Mały ZUS"

 

Na "mały ZUS" zwróciła też uwagę towarzysząca Morawieckiemu w Białobrzegach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 

- Możemy powiedzieć, że zdaliśmy ten egzamin na piątkę, przygotowując to rozwiązanie - zaznaczyła.

 

- Od stycznia mamy 131 tys. podmiotów zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zakładaliśmy około 160 tys. beneficjentów. Mamy ponad 70 proc. zainteresowania, a przypomnijmy, że to jest rozwiązanie nieobowiązkowe, dla tych, którzy chcą z niego skorzystać - podkreśliła.

 

- Dzięki (małemu ZUS-owi - red.) firma, której przychody są na poziomie mniej więcej 30 tys. zł rocznie, w tym roku zapłaci niespełna 800 zł składek na ubezpieczenia społeczne, zamiast 1,3 tys. zł - podała Emilewicz.

 

Z Małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy mogą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie - jak dotychczas - w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie. Rozwiązanie ma przynieść przedsiębiorcom prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat, przyczyni się też do ograniczenia szarej strefy.

 

"Piątka Morawieckiego"

 

Poza Małym ZUS-em do "piątki Morawieckiego" wchodzą: obowiązująca od tego roku obniżona stawku podatku CIT w wysokości 9 proc. dla podatników, Fundusz Dróg Samorządowych powołany w 2018 roku w celu dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych, wyprawka szkolna w wysokości 300 zł przyznawana w ramach programu "Dobry start", rządowy program "Dostępność Plus" w celu zapewnienia swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie