Forum Współpracy Sędziów: 86,7 proc. ankietowanych sędziów chce dymisji KRS

Polska
Forum Współpracy Sędziów: 86,7 proc. ankietowanych sędziów chce dymisji KRS
Polsat News

Niemal 87 proc. ankietowanych sędziów uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa powinna podać się do dymisji - wynika z referendum opinii sędziów zorganizowanego przez Forum Współpracy Sędziów. Zdaniem ponad 90 proc. respondentów, KRS nie wykonuje należycie swoich konstytucyjnych zadań.

Natomiast według zastępcy rzecznika KRS sędziego Jarosława Dudzicza "KRS bardzo dobrze wykonuje swoje konstytucyjne zadania".

 

- Rada pracuje o wiele więcej niż poprzednia KRS - powiedział sędzia Dudzicz.

 

W "referendum opinii sędziów w przedmiocie działalności KRS" udział wzięło niemal 3690 sędziów z 154 sądów spośród całkowitej liczby ponad 10 tys. polskich sędziów. Wyniki ankiety przekazał rzecznik prasowy SSP "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

 

Respondenci odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze z nich brzmi: "czy uważa Pan/Pani, że aktualnie funkcjonująca KRS należycie wykonuje swoje zadania określone w art 186 ust. 1 Konstytucji RP?". Na pytanie to twierdząco odpowiedziało 5,2 proc. ankietowanych sędziów (193); 90,7 proc. respondentów (3346) uznało, że KRS nie wykonuje należycie swoich działań. Natomiast 4,1 proc. sędziów (151) nie miało zdania w tej sprawie.

 

Ankieterzy zapytali też sędziów, czy uważają, że KRS powinna podać się do dymisji. 86,7 proc. ankietowanych sędziów (3191) odpowiedziało, twierdząco; 5,1 proc. respondentów (187) wskazało, że KRS nie powinna podawać się do dymisji; 8,2 proc. sędziów (302) nie ma zdania w tej sprawie.

 

Dudzicz: KRS bardzo dobrze wykonuje konstytucyjne swoje zadania 

 

Zastępca rzecznika KRS odnosząc się do ankiety FWS powiedział, że przyjmuje do wiadomości wyniki tego referendum.

 

- Natomiast z zaskoczeniem przyjmuję, że referendum dalej trwa, a związku tym nie zastosowano takiego podstawowego kryterium, aby ograniczyć czasowo zakres pytań - zaznaczył sędzia.

 

Zdaniem Dudzicza, KRS bardzo dobrze wykonuje swoje konstytucyjne zadania.

 

- Rada pracuje o wiele więcej niż poprzednia KRS. Poprzednie posiedzenia były bardzo skrócone. W danym dniu nie trwały one więcej niż dwie godziny. Dzisiaj my obradujemy kilka godzin dziennie. O wiele więcej jest teraz posiedzeń. Trudno oceniać, że nie wykonujemy naszych zadań prawidłowo - oświadczył. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie