Bomba umieszczona pod samochodem eksplodowała w mieście Idlib na zachodzie Syrii. Zabici i ranni

Świat
Bomba umieszczona pod samochodem eksplodowała w mieście Idlib na zachodzie Syrii. Zabici i ranni
Google/maps/place/

Co najmniej 13 osób, w tym 10 cywilów, zginęło w poniedziałek w dwóch następujących po sobie eksplozjach w mieście Idlib na północnym zachodzie Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Bomba umieszczona pod samochodem eksplodowała w centrum miasta.

- Gdy ludzie zebrali się w pobliżu miejsca wybuchu i nadjechały karetki, doszło do kolejnej eksplozji. Zginęło łącznie 13 osób, w tym 10 cywilów, a 25 osób zostało rannych - poinformował dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahmane.

 

 

Strefa zdemilitaryzowana

 

Do podwójnego zamachu doszło na ulicy, gdzie znajdują się urzędy związanego z Al-Kaidą ugrupowania Hajat Tahrir asz Szam (HTS), kontrolującego w większości prowincję Idlib.

 

Prowincja ta i niewielkie części sąsiednich prowincji Hama, Aleppo i Latakia to ostatnie tereny będące pod kontrolą rebeliantów i dżihadystów syryjskich wywodzących się z Wolnej Armii Syryjskiej. We wrześniu 2018 roku na szczycie w Soczi Turcja uzgodniła z Iranem i Rosją utworzenie w tym rejonie strefy zdemilitaryzowanej. Miało to zapobiec ofensywie syryjskiej armii, Rosji i Iranu na Idlib.

 

Turcja, która uważa HTS (znane wcześniej jako Front al-Nusra) za organizację terrorystyczną, miała jednak doprowadzić do wycofania się HTS z tych terenów. Tymczasem organizacja ta znacznie rozszerzyła zakres kontrolowanego przez siebie terytorium, rozbijając protureckie ugrupowania.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie