Róża Thun: jestem gotowa, aby powalczyć o kolejną kadencję w PE

Polska
Róża Thun: jestem gotowa, aby powalczyć o kolejną kadencję w PE
PAP/Piotr Polak

Europosłanka PO Róża Thun poinformowała w niedzielę, że jest gotowa na to, aby kandydować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak decyzję o tym podejmie Koalicja Europejska. - Jestem gotowa również liderować liście z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego - dodała.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Thun odniosła się do sobotniej konwencji SLD, podczas której delegaci zdecydowali o tym, aby w tegorocznych wyborach do PE partia wystartowała z list Koalicji Europejskiej.

 

- Dzisiaj są takie trudne czasy, że moim hasłem jest "demokraci wszelkich maści, łączcie się". My musimy, ludzie dla których najważniejszych jest przestrzeganie prawa, demokracja, chronienie ciągle naszej młodej demokracji, mocne członkostwo w UE (…), wszyscy ludzie, którzy poważnie to traktują, muszą walczyć o to wspólnie - podkreśliła.

 

"Skutecznie sprzeciwiliśmy się cięciom"


Thun przekazała również, że obecnie w PE trwają prace nad przygotowaniem głównych linii budżetu, który uchwalony zostanie już w nowej kadencji.

 

- Nasze stanowisko Europejskiej Partii Ludowej, do której należą PO i PSL, jest takie, że w kluczowych obszarach polityki UE sprzeciwiliśmy się skutecznie cięciom, nie będzie tam cięć. Taka jest propozycja PE, jeszcze dosyć długa droga przed nami. Ponadto, wsparcie dla uboższych regionów - nie będą dostawać mniej pieniędzy, wspólna polityka rolna, europejski fundusz społeczny oraz inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zostaną na tym samym poziomie - wyliczała europosłanka.

 

Jak podkreśliła, udało się również obronić zapisy, w których cięcia spowodowane były brexitem, przez co nie będą się one dokonywały kosztem polityki spójności, której Polska jest jednym z największych beneficjentów. - Sukcesem naszym jest to, że udało nam się przeforsować podwyższenie budżetu unijnego i doprowadziliśmy w propozycji PE, aby podwyższenie budżetu było do 1,3 proc. dochodu narodowego brutto - dodała Thun.

 

"W przypadku zamrożenia pieniędzy, płatności realizowane z budżetów krajowych"

 

Zaznaczyła, że środki udało się zwiększyć m.in. na program badawczy "Horyzont Europa", finansowanie infrastruktury transportowej małych i średnich przedsiębiorstw, walkę z bezrobociem wśród młodzieży, potrojony został również program Erasmus.

 

- Obawiam się bardzo, że nie uda nam się uniknąć wprowadzenia możliwości zawieszenia, albo zamrożenia jak kto woli, środków unijnych w sytuacji nieprzestrzegania praworządności przez rządy państw członkowskich - mówiła Thun.

 

Dodała, że bardzo dużym sukcesem jest to, że środki z UE nie będą przepadały, a będą jedynie zamrożone do czasu, gdy rząd nie wycofa się z łamania prawa. - My się będziemy starali, żeby to zamrożenie, czy zawieszenie, nie dotykało samych beneficjentów funduszy i tam w budżecie jest taki zapis, tych liniach, które wyznaczył PE, że jeżeli pieniądze będą zamrożone i miałby przez to cierpieć ostateczny beneficjent, to te płatności muszą być realizowane z budżetów krajowych - podkreśliła europosłanka.

 

Róża Thun w Parlamencie Europejskim zasiada od 2009 r. Wcześniej, przez cztery lata pełniła funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W przeszłości była m.in. prezesem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz zasiadała w radzie gminy Warszawa-Centrum.

 

Wybory do PE zaplanowano w Polsce na 26 maja; na jesieni odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie