Rekordowa kwota za grę wideo. Kopia "Super Mario Bros." sprzedana za ponad 100 tys. dolarów

Technologie
Rekordowa kwota za grę wideo. Kopia "Super Mario Bros." sprzedana za ponad 100 tys. dolarów
Wata Games

Zapieczętowany egzemplarz gry "Super Mario Bros." na konsolę Nintendo Entertainment System sprzedano na aukcji za 100 150 dolarów. To jedna z pierwszych kopii gry wydanej w 1985 r., która była przeznaczona na amerykański rynek. Eksperci podkreślają, że egzemplarz jest unikatowy, a jego cena będzie tylko rosła.

Pudełko gry jest w niemal perfekcyjnym stanie. Eksperci wykazali, że ta konkretna kopia trafiła do Stanów z okazji próbnej premiery konsoli NES w Nowym Jorku i Los Angeles. "Super Mario Bros." było jednym z 27 tytułów, które miały zachęcić sprzedawców do dalszej dystrybucji konsoli. Od wydanych później edycji sklepowych pudełka różniły się posiadaniem specjalnej naklejki "Nintendo" i tym, że nie były owinięte folią termokurczliwą.

 

"Tylko jedna taka kopia"

 

Deniz Kahn, dyrektor zarządzający firmy Wata Games zajmującej się ocenianiem wartości i stanu gier utrzymuje, że do USA pod koniec 1985 r. trafiło od 2 tys. do 10 tys. testowych kopii gier. Dodaje jednak, że po dziś dzień, gier z pudełkiem w idealnym stanie i nienaruszoną naklejką "Nintendo" pozostało ich jedynie kilkadziesiąt. W przypadku "Super Mario Bros." Kahn zapewnia, że sprzedana kopia "najważniejszego tytułu w historii Nintendo" jest prawdopodobnie jedyna na świecie.

 

- Krąży plotka, że jest gdzieś jeszcze jedna idealnie utrzymana kopia, ale to herezje. Na jej istnienie nie ma żadnych dowodów - zapewnia Kahn w rozmowie z portalem arstechnica.com.

 

Szef Wata Games dodaje, że po raz pierwszy usłyszał o niezwykłym egzemplarzu sześć lat temu od prywatnego kolekcjonera, który teraz sprzedał kopię. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach wszedł w posiadanie gry, ani też w jaki sposób została ona utrzymana w tak idealnym stanie.

 

- Nie możesz uznawać się za kolekcjonera i nie wiedzieć o tym egzemplarzu. To święty Graal na rynku - dodaje Kahn.

 

"Postanowiliśmy się na nią złożyć"

 

Po ocenie dokonanej przez Wata Games, wieści o unikalnym egzemplarzu rozeszły się po internetowych forach. Sprzedawca zaznaczył jednak, że nie odsprzeda gry za mniej niż 100 tys. dolarów.

 

- Postanowiliśmy się na nią złożyć, a dodatkowe 150 dolarów pokryło koszty, które musiał ponieść sprzedawca - mówi Jim Halperin, kolekcjoner i właściciel domu aukcyjnego Heritage Auctions. Na całą kwotę złożyli się również: kolekcjoner Rich Lecce oraz Zac Gieg, właściciel sieci sklepów Just Press Play.

 

- Jak na razie, kopia zamknięta jest w skarbcu domu aukcyjnego - dodaje Halperin.

 

Kopia "Super Mario Bros." znacznie pobiła poprzedni rekord sprzedaży gry wideo. W 2015 r. egzemplarz "Stadium Events" z 1987 r. na NES-a został sprzedany za 35 tys. dolarów. Z kolei kartridż z "Nintendo World Championship" osiągnął na aukcji w 2014 r. cenę 98 tys. dolarów, jednak deklarowana kwota nigdy nie została opłacona.

 

Kahn podkreśla, że kwota 100 tys. dolarów za grę wideo jeszcze 10 lat temu byłaby nie do pomyślenia, a za kilka lat cena może wzrosnąć jeszcze bardziej.

bas/luq/ arstechnica.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie