Bp Janocha: Olszewski apelował o pojednanie, by rządzący i opozycja normalnie rozmawiali

Polska

Bp Michał Janocha przywołał w sobotę w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dwie wypowiedzi zmarłego premiera Jana Olszewskiego. Wśród nich apel o pojednanie po wydarzeniach w Gdańsku i o to, by politycy umieli ze sobą normalnie rozmawiać. - Chciałbym by te dwa ostatnie słowa były Jego; pierwsze jest prywatne, drugie jest publiczne - wskazał duchowny.

Prywatna wypowiedź, którą przywołał miała miejsce - jak podał - trzy lata temu w szpitalu przy ul. Szaserów. - Myślał, że to będzie nasza ostatnia rozmowa. Ja też tak myślałem więc ją zapisałem - wyjaśnił.

 

- Oto fragment. Wierzę, że Bóg stworzył ten świat i kieruje nim. Moja mama, a twoja babcia Jadwiga nauczyła mnie Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę w Boga, Chwała Ojcu. A potem, jak już to umiałem, powiedziała: "Nic ci więcej nie powiem; zostań z tym; pamiętaj, że możesz oszukać ojca, mnie, ale Boga nie oszukasz". Zapamiętałem te słowa i starałem się tak żyć - powiedział cytując Jana Olszewskiego duchowny.

 

Druga wypowiedź, którą przytoczył była - jak przekazał - publiczna i została wypowiedziana na dwa tygodnie przed śmiercią. Słowa padły w rozmowie Olszewskiego z "Super Expressem".

 

- Niech ta wielka tragedia, która wydarzyła się w Gdańsku stanie się przyczynkiem do wielkiego pojednania, zgody i wzajemnego przebaczenia. Rządzący i opozycja muszą umieć ze sobą normalnie rozmawiać. Apeluję o to i wierzę, że tak się w końcu stanie - powiedział.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie