Włoska partia Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz'15 zawarli sojusz przed wyborami do PE

Polska
Włoska partia Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz'15 zawarli sojusz przed wyborami do PE
flickr.com/ Piotr Drabik/ CC BY 2.0

Ruch Kukiz'15 zawarł sojusz ze współrządzącym we Włoszech antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezentacji nowej grupy dokonał w piątek w Rzymie lider włoskiej formacji, wicepremier Włoch Luigi Di Maio.

Na prezentacji nowej europejskiej grupy obecni byli Paweł Kukiz i poseł Ruchu Stanisław Tyszka.

 

Di Maio ogłosił, że w skład grupy, oprócz Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz '15, wchodzą: Ruch Teraz z Finlandii, partia AKKEL z Grecji i partia Żywy Mur z Chorwacji.

 

W czasie prezentacji tej grupy lider Ruchu Pięciu Gwiazd ogłosił, że odwiedzi w najbliższych tygodniach każdy z tych krajów. PAP dowiaduje się, że ustalany jest termin wizyty Di Maio w Polsce. Włoski wicepremier podkreślił, że celem ugrupowań tworzących grupę jest poprawa jakości życia obywateli Europy: "Włochów, Polaków, Chorwatów i mieszkańców innych krajów". - Chcemy Europy na miarę człowieka, a nie banków - oświadczył.

 

Kukiz: nie chce, by "Europa była kołchozem"

 

Kukiz w swoim wystąpieniu mówił, że po tym, gdy w Polsce w 1989 r. narodziła się "Solidarność", panowała nadzieja na zmianę relacji między władzą a obywatelami. Niestety - podkreślił - relacje te się nie poprawiły. - Rozrasta się administracja, biurokracja, aparat władzy" - dodał.

 

Jestem bardzo szczęśliwy, że już kilka tygodni temu mieliśmy możliwość zbliżyć się do Ruchu Pięciu Gwiazd, który prezentuje bardzo podobne do Kukiz'15 idee podmiotowości obywateli, nie tylko w kontekście Unii Europejskiej, ale również w aspekcie wewnętrznym, narodowym - oświadczył Kukiz w rozmowie z polskimi mediami w Wiecznym Mieście.

 

"Kapitalna ustawa antykorupcyjna"

 

Włoski ruch "napisał ostatnio kapitalną ustawę antykorupcyjną, która przewiduje, że urzędnik państwowy skazany za łapownictwo dożywotnio pozbawiony jest biernego prawa wyborczego; nie może startować w wyborach, zajmować stanowisk publicznych. Taka ustawa powinna być w trybie natychmiastowym wprowadzona w Polsce - stwierdził Paweł Kukiz. Wyraził opinię, że bez udziału jego formacji w rządach "nikt w Polsce takiej ustawy nie napisze".

 

Mówiąc o podobieństwie stanowisk w kwestiach europejskich, Kukiz wyjaśnił: "Łączy nas idea utrzymania UE, ale jako wspólnoty ojczyzn, wspólnoty państw równouprawnionych. Chcemy skończyć z dyktatem dwóch obecnie państw, czyli Niemiec i Francji. Myślimy o odbiurokratyzowaniu Unii, chcemy, aby Bruksela przestała być związkiem arystokratów, którzy są zupełnie oderwani od problemów szarego człowieka". - Pragnienie zmian - wyjaśnił - porównuję do Wiosny Ludów, bo trzeba upodmiotowić obywatela, który przestał się liczyć - dodał Kukiz.

 

Rozmowy z Luigim Di Maio

 

Kukiz ujawnił, że przez wiele tygodni rozmawiał z Luigim Di Maio na temat manifestu nowej europejskiej grupy i jego haseł, takich jak demokracja bezpośrednia, "powstrzymanie ekspansji korporacji" i ich przewagi nad drobnymi przedsiębiorcami.

 

Zadeklarował, że nie chce, by "Europa była kołchozem". Ocenił, że w Unii Europejskiej rządzi "neoarystokracja". "Zbudujmy Europę równych szans - apelował. - Unię trzeba koniecznie zreformować, skończyć z tym, co ja nazywam eurokołchozem  - dodał lider Kukiz'15.

 

- Każdy artysta ma z całą pewnością więcej serca niż urzędnik państwowy. Spotykam w Ruchu Pięciu Gwiazd ludzi, którzy przyszli do polityki z potrzeby serca i pomocy obywatelom, by realizować dobro wspólne, a nie partykularne - tak Paweł Kukiz skomentował to, że on - rockman założył swój ruch, a włoską formację powołał komik Beppe Grillo.

 

- Z mojej ojczyzny wyjechało 2,5 mln osób, które uciekły przed opodatkowaniem - stwierdził lider polskiego ruchu. "Gdy w Brukseli ktoś krzyczy, że w Polsce jest łamana demokracja, to ja się pytam: "jaka demokracja? - oświadczył Kukiz.

 

Tyszka: nowa jakość na poziomie europejskim

 

 

 

Obecny w Wiecznym Mieście wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił: decyzja o współpracy oznacza, że "jesteśmy w stanie współtworzyć dużo większe ugrupowanie na skalę europejską, przeciwstawiające się starym partyjnym blokom, które używają nazw prawica i lewica w oderwaniu od rzeczywistości".

 

- Tak naprawdę walczą o swoje grupowe interesy, a nie interesy obywateli - ocenił. - To jest nowa jakość na poziomie europejskim - powiedział Tyszka.

 

Pierwszy sojusz włosko-polski

 

To pierwszy włosko-polski sojusz zawarty przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

W Ruchu Pięciu Gwiazd od kilku dni trwa w internecie proces wyłaniania kandydatów do PE.

 

Dziennik "La Repubblica" przytoczył w piątek wyniki sondażu zamówionego przez europarlament w Strasburgu. Z poufnego sondażu, ujawnionego przez włoską gazetę na 100 dni przed wyborami europejskimi, wynika, że Ruch Pięciu Gwiazd może otrzymać w nich około 25 proc. głosów, czyli 23 mandaty. Według tej ankiety Ruch Kukiz '15 w nowym europarlamencie dostanie trzy miejsca.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie