Maria Anna Potocka dyrektorem Bunkra Sztuki w Krakowie

Kultura
Maria Anna Potocka dyrektorem Bunkra Sztuki w Krakowie

Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka odebrała w piątek od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego pięcioletnią nominację na dyrektora Bunkra Sztuki. Jej zastępcą będzie Ewa Szafran - powiedziała rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek.

Jak poinformował w komunikacie Urząd Miasta "pierwszym i równocześnie najważniejszym zadaniem nowej dyrektor będzie modernizacja Bunkra Sztuki oraz pozyskanie środków zewnętrznych na przeprowadzenie inwestycji". Remont będzie wiązał się z zamknięciem galerii na około trzy lata od rozpoczęcia inwestycji, a czas ten nowa dyrektor chce wykorzystać na opracowanie koncepcji działania galerii w nowej odsłonie.

 

Maria Anna Potocka ma łączyć stanowiska dyrektorki MOCAK i Bunkra Sztuki. - Jednak oba miejsca mają zachować swój odrębny charakter. Równocześnie miasto rozpocznie przygotowania do połączenia instytucji - powiedziała Chylaszek.

 

Wcześniejsze plany połączenia MOCAK-u i Bunkra Sztuki

 

Przeciwko koncepcji połączenia Bunkra Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK protestowali pracownicy Bunkra oraz osoby (m.in. artyści, kuratorzy wystaw, krytycy), którzy założyli Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki. Ich zdaniem instytucje te mają różny charakter i powinny pozostać niezależne. Domagali się więc, aby miasto zorganizowało nowy konkurs na dyrektora Bunkra (poprzednia dyrektor Magdalena Ziółkowska zrezygnowała w połowie kadencji) i by pozostał on samodzielną miejską instytucją kultury.

 

We wtorek prezydent spotkał się z przeciwnikami połączenia Bunkra Sztuki z MOCAK-iem. Krakowska artystka Monika Drożyńska z Towarzystwa Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki powiedziała po spotkaniu, że grupa ta proponuje, aby "oddzielić istnienie galerii Bunkier Sztuki od budynku, w którym się znajduje". - Zaproponowaliśmy zamknięcie budynku, wyłonienie menedżera na czas remontu i powołanie zespołu programowego, który zaproponuje plan działania galerii Bunkier Sztuki - wyjaśniła.

 

O szczegółach przedstawiciele Bunkra i środowiska artystów mają rozmawiać z władzami miasta podczas kolejnego spotkania, które zaplanowano 13 marca.

 

Krytyk, kurator i teoretyk sztuki

 

Maria Anna Potocka jest krytykiem, kuratorem i teoretykiem sztuki. W latach 2002-2010 była dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nie wniósł sprzeciwu wobec zamiaru powołania Potockiej na dyrektora Bunkra Sztuki bez przeprowadzania konkursu.

 

Jej zastępczynią będzie Ewa Szafran, w latach 2003-17 zastępca dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego, odpowiedzialna m.in. za restrukturyzację majątku, inwestycje oraz remonty. W latach 2010-2012 nadzorowała budowę Małopolskiego Ogrodu Sztuki, a w l. 2015-2016 była odpowiedzialna za remont i przebudowę budynku magazynu Teatru im. J. Słowackiego.(

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie