"Do 8 rano 10 tys. osób wypełniło e-PIT". Minister finansów w Polsat News o nowej usłudze fiskusa

Polska
"Do 8 rano 10 tys. osób wypełniło e-PIT". Minister finansów w Polsat News o nowej usłudze fiskusa
Polsat News

- System podatkowy może być przejrzysty, administracja podatkowa może być przyjazna na to stawiamy od samego początku - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska, która była gościem programu "Nowy Dzień" w Polsat News. O północy ruszyła przygotowana przez resort finansów usługa Twój e-PIT, w ramach której fiskus rozlicza podatników korzystających z formularzy PIT-37 i PIT-38.

Użytkownicy informowali, że przez pewien czas strona epit.podatki.gov.pl nie odpowiadała. Po godz. 10 ponownie zaczęła działać.

 

- Dochody z umowy o pracę, dzieło, zlecenie, to wszystko można znaleźć na portalu podatki.gov.pl. Dzisiaj już mamy ponad 10 tys. osób, które wypełniły e-PIT do godziny 8 rano - powiedziała minister w rozmowie z Michałem Gierszem.

 

- Żeby się zalogować nie trzeba mieć profilu zaufanego. Wystarczy podać PESEL, kwotę dochodu z 2017 i 2018 roku i jesteśmy zalogowani - mówiła Teresa Czerwińska. Oznacza to, że i tak trzeba poczekać na to, aż otrzmamy PIT z zarobkami z ubiegłego roku. 

 

PIT wypełniony elektronicznie ma zostać rozpatrzony maksymalnie w 45 dni, a więc dwa razy szybciej niż te klasycznie, wysłane tradycyjną pocztą. 

 

- Mamy podsumowanie, widzimy ulgi pobierane automatycznie z roku poprzedniego. Możemy się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Wtedy musi się zweryfikować, również PESEL, kwotę dochodu z 2017 i 2018 roku - wyjaśniła minister finansów. 

 

Nie wszystkie ulgi są jednak automatycznie wpisane. - Możemy dodawać ulgi, np. remontową, na internet. Jeżeli dziecko się urodziło w 2018, to nie mamy tego w systemie. Nie jesteśmy podłączeni pod system PESEL. To stanie się od przyszłego roku - powiedziała Czerwińska.

jm/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie