Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego

Polska
Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego
PAP/Piotr Nowak
Mieszkanka Warszawy wpisuje się do księgi kondolencyjnej, wystawionej w KPRM po śmierci Jana Olszewskiego

O północy w nocy z czwartku na piątek rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Żałoba potrwa do godz. 19 w sobotę. Dwudniowe będą również uroczystości pogrzebowe, a miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe.

- Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem - poinformował jeszcze w ubiegłym tygodniu szef KPRM Michał Dworczyk.

 

W piątek o godz. 9 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM. - Będzie można oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu - powiedział Dworczyk. 

 

Odznaczony Orderem Orła Białego

 

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

 

Doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie

 

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

 

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie