Straż marszałkowska kontroluje bagażniki poselskich aut. Wyjątkiem samochód Kaczyńskiego

Polska
Straż marszałkowska kontroluje bagażniki poselskich aut. Wyjątkiem samochód Kaczyńskiego
Polsat News

Straż marszałkowska kontroluje bagażniki poselskich aut wjeżdżających na teren Sejmu. Posłowie, którzy odmawiają ich otwarcia, są spisywani lub nagrywani przez strażników. - Jedynym posłem, którego auto nie podlega kontroli, jest Jarosław Kaczyński - pisze "Rzeczpospolita". - To nie pierwszy przypadek szczególnego traktowania prezesa PiS - zauważa Krzysztof Brejza (PO).

18 lipca ubiegłego roku przed Sejmem protestowali m.in. Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji. Poseł Ryszard Petru próbował wwieźć na teren parlamentu dwie osoby mające czasowo zawieszone prawo wstępu na teren i do budynków w zarządzie Kancelarii Sejmu. Byli to Paweł Kasprzak i Wojciech Kinasiewicz z Obywateli RP. Gdy ich wwiezienie uniemożliwiła Petru straż marszałkowska, ukrytych w bagażniku swojego samochodu przewiozła ich posłanka Joanna Schmidt. Później obaj rozpoczęli pikietę.

 

We wrześniu policja zapowiedziała, że zwróci się do marszałka Sejmu o zezwolenie na ściganie posłanki Schmidt "w związku z popełnionym wykroczeniem".

 

Od czasu tego incydentu straż marszałkowska kontroluje bagażniki poselskich aut. - Od tej zasady jest jednak wyjątek - informuje "Rz". Według informatorów gazety, bagażnika nie musi otwierać kierowca prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

 

"Rz" zapytała o to Centrum Informacyjne Sejmu, jednak na razie nie dostała odpowiedzi. Dziennikarze otrzymali za to fragment ustawy o straży marszałkowskiej, z którego wynika, że ma ona prawo sprawdzać bagażniki pojazdów za pomocą kontroli manualnej, a nawet psów służbowych.

 

Ochroniarz w kuluarach

 

Zdaniem posła PO Krzysztofa Brejzy, samochód prezesa PiS powinien podlegać kontroli na tej samej zasadzie jak inne pojazdy.

 

- Z moich obserwacji wynika, że nie są sprawdzane bagażniki w sejmowych samochodach przysługujących klubom poselskich. Jednak prezes PiS nie jeździ samochodem klubowym, lecz partyjnym - powiedział "Rz".

 

Jak dodał, to nie pierwszy przypadek szczególnego traktowania prezesa PiS w Sejmie. W styczniu 2017 roku Sławomir Nitras (PO) nagrał w sejmowych kuluarach Wojciecha Grabowskiego, ochroniarza prezesa z firmy Grom Group.

 

"Chodzi o to, by nikt nie był dyskryminowany"

 

Kancelaria Sejmu wyjaśniała wówczas, że mężczyzna ma "przepustkę zezwalającą m.in. na wstęp do kuluarów".

 

Zgodnie zarządzeniem marszałka regulującym wstęp do Sejmu, dokument uprawniający do przebywania w kuluarach mogą otrzymać niektóre osoby, np. szefowie komórek organizacyjnych Sejmu i pracownicy obsługujący posiedzenia. Dokument nie wspomina jednak o pracownikach ochrony - zauważa "Rz".

 

- Wolałbym, aby opozycja skupiła się na ważniejszych tematach niż ciągłe śledzenie prezesa - powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

 

- Chodzi o to, aby nikt nie był dyskryminowany - stwierdził Jakub Stefaniak (PSL). - Gdyby straż uznała, że mój bagażnik jej nie interesuje , bo nikt nie chciałby w nim siedzieć, byłoby mi zwyczajnie przykro - dodał.

 

"Muszę to nagrać"

 

Przed tygodniem posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz opowiedziała na łamach "Super Expressu", że gdy odmawia pokazania Straży Marszałkowskiej bagażnika, jest spisywana. Jednego dnia parlamentarzystka miała też zostać przez strażników nagrana.

 

- Strażnik prosił, żebym poczekała. Wrócił z przypiętą do klapy munduru kamerką i poprosił, żebym odmówiła jeszcze raz, bo on to musi nagrać - powiedziała.

 

"Osoba z samochodu wychodzi, moknie"

 

Z kolei w październiku senatorowie z Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich dyskutowali nad zbudowaniem zadaszenia nad miejscem kontroli.

 

- Wygląda to dość nieciekawie, gdy samochód, wjeżdżając od strony Senatu, stoi przed bramą, strażnik ubrany jest w odpowiedni strój przeciwdeszczowy, a osoba z samochodu wychodzi, moknie, otwiera bagażnik, dalej moknie, zamyka bagażnik i dopiero wsiada do samochodu - mówił senator PO Andrzej Kobiak.

zdr/dro/ rp.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze