Pompeo w Warszawie o restytucji mienia ofiar Holocaustu. Bielan: sprawa jest zamknięta

Polska
Pompeo w Warszawie o restytucji mienia ofiar Holocaustu. Bielan: sprawa jest zamknięta
Polsat News

- Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i sprawa jest zamknięta - mówił w radiu Plus wicemarszałek Senatu Adam Bielan. To odpowiedź na słowa sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas wizyty w Warszawie stwierdził, że wzywa Polskę do kompleksowej restytucji mienia utraconego w czasie Holokaustu.

Mike Pompeo jest uczestnikiem dwudniowej konferencji w Warszawie poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w której uczestniczą delegacje z kilkudziesięciu krajów.

 

Podczas spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem Pompeo wypowiedział się m.in. w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu. 

- Doceniamy również wagę rozwiązywania istotnych kwestii z przeszłości. Wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa, dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły dobytek w czasie Holokaustu - powiedział Pompeo we wtorek podczas konferencji prasowej.

 

Według zapisu na stronie Departamentu Stanu USA: "We also appreciate the importance of resolving outstanding issues of the past, and I urge my Polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era".

 

"Nieuregulowana kwestia reprywatyzacji"

 

- Jeśli chodzi o kwestię restytucji mienia dla obywateli amerykańskich to ona jest regulowana umową polsko-amerykańską z 1960 r. i ta sprawa jest zamknięta - stwierdził  w czwartek w radiu Plus wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Rząd Stanów Zjednoczonych w 1960 r. wziął na siebie wszystkie roszczenia w tej sprawie - dodał.

 

Zaznaczył, że dyskusja dotycząca kwestii reprywatyzacji mienia dla obywateli amerykańskich "wciąż się w Polsce toczy". 

 

Dodał, że Polska jest jednym z niewielu krajów regionu, który ma nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji.

 

- Taka jest smutna prawda. W wyniku weta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2000 r. my do dzisiaj mamy nieuregulowaną kwestię reprywatyzacji. Prędzej czy później będziemy musieli ją uregulować. Ale to dotyczy przede wszystkim polskich obywateli. Mówię o tym, że wtedy przyjęto ustawę w tej sprawie. Przegłosował parlament - Sejm i Senat - a prezydent ją zawetował - mówił wicemarszałek Senatu.

 

"Rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia"

 

Wypowiedź sekretarza stanu USA skomentował też były premier Leszek Miller. "Warto przypomnieć Panu Pompeo, że mocą umowy z 16 lipca 1960 rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia własnych obywateli i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń" - napisał na Twitterze.

 

 

"A tak można odpowiedzieć amerykańskiemu Sekretarzowi Stanu w sprawie restytucji mienia" - napisał z kolei b. szef MSZ Radosław Sikorski, umieszczając zdjęcia z fragmentem książki swojego autorstwa "Polska może być lepsza".  

"To jakby sięgać bezprawnie po cudze"

 

"»TAK«- dla opartej na prawie REPRYWATYZACJI mienia w Polsce. »NIE« - dla tzw. »RESTYTUCJI« mienia „bezspadkowego” w PL,bo taka konstrukcja prawna w cywilizowanym świecie NIE ISTNIEJE. To jakby sięgać bezprawnie po CUDZE..." - w ten sposób słowa Pompeo skomentowała posłanka Krystyna Pawłowicz. 

Ustawa 447

 

"Stanowczo sprzeciwiamy się ustawie 447 i roszczeniom wobec Polski" - głosi wpis na profilu Partii KORWiN na Twitterze.

 

 

W maju ubiegłego roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 

Ustawa wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu - informował w maju Biały Dom.

 

W grudniu 2017 roku ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednogłośnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów. 

pgo/dro/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie