Partia europosła Piotrowskiego "Ruch Prawdziwa Europa" wpisana do ewidencji partii politycznych

Polska
Partia europosła Piotrowskiego "Ruch Prawdziwa Europa" wpisana do ewidencji partii politycznych
Piotrowski.pl

Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych - poinformowała rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska. Prezes partii, europoseł Mirosław Piotrowski liczy, że teraz "szybko zapadną decyzje" o listach kandydatów partii do PE.

Partia polityczna Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi została wpisana do ewidencji partii politycznych we wtorek - poinformowała Sylwia Urbańska.

 

Odnosząc się do trwającego ponad dwa miesiące procesu rejestracji partii, Piotrowski przyznał, że "trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili". - Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego - patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji - powiedział.

 

Nie chce mówić o nazwiskach

 

Mówiąc o planach partii podkreślił, że celem jest teraz "skonstruowanie list" kandydatów w wyborach do PE. - Trwają już od pewnego czasu rozmowy z osobami, środowiskami, w tym z politykami i te rozmowy się konkretyzują, a informacja o rejestracji partii sprawi, że - mam nadzieję - bardzo szybko zostaną podjęte decyzje - dodał. Zastrzegł, że jeszcze nie chce mówić o nazwiskach.

 

Na osobnej konferencji prasowej europoseł chce przedstawić szczegóły programowe partii. Podkreślił, że jego partia "kładzie nacisk na chrześcijańskie myślenie o Europie". "Od wielu lat mówimy, że chodzi nam także o Europę ojczyzn. A gdybym miał określić to w jednym słowie, to powiedziałbym - normalność, po prostu normalność" - zaznaczył.

 

Piotrowski przypomniał, że zawiązując ugrupowanie polityczne, jego założyciele myśleli o samodzielnym starcie w wyborach. - I tutaj nie zmieniło się wiele, aczkolwiek nie wykluczamy innych możliwości, gdyż zgłosiły się do nas inne podmioty polityczne i chcą się do nas przyłączyć w tej chwili. Jesteśmy teraz na etapie rozmów, +przyłączenia się+ tych osób na listę Ruchu Prawdziwa Europa - poinformował.

 

"Osoby duchowne w Polsce nie mieszają się do polityki"

 

Na pytanie, czy Ruch Prawdziwa Europa, liczy na poparcie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, europoseł powiedział, że "osoby duchowne w Polsce, a także w Unii Europejskiej, nie mieszają się do polityki". - I takie sugestie odczytuję w formie żartu - dodał.

 

- Zwracamy się do ludzi, obywateli polskich, bez względu na to, jakie mają wykształcenie, czy pochodzenie i (tych) którzy mają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do nich kierujemy nasz przekaz - zaznaczył.

 

- Za każdym razem miałem więcej niż jedną propozycję startu. Trzy razy start proponowała mi partia Prawo i Sprawiedliwość. W 2004 roku też mi proponowała, wtedy wystartowałem z listy Ligi Polskich Rodzin, i zdobyłem mandat. W 2009 i 2014 roku rzeczywiście startowałem z listy PiS, ale podkreślam, że miałem także inne propozycje - oświadczył.

 

Wniosek o rejestrację partii "Ruch Prawdziwa Europa" wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie 27 listopada ub.r. Sąd dwukrotnie wzywał wnioskodawców do uzupełnienia dokumentów, wskazując m.in. na nieścisłości w statucie partii.

 

Prof. Piotrowski jest europosłem trzecią kadencję. Jako kandydat LPR otrzymał w 2004 roku ponad 48 tys. głosów, najwięcej w okręgu lubelskim. W 2009 r. Piotrowski był liderem listy PiS na Lubelszczyźnie. Zdobył najwięcej głosów w całym okręgu lubelskim - prawie 85 tys.; w 2014 r. jako kandydat PiS zdobył - 73 465 głosów.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze