UE planuje nowe sankcje przeciwko Rosji. Ławrow: są wynikiem presji USA

Świat
UE planuje nowe sankcje przeciwko Rosji. Ławrow: są wynikiem presji USA
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że planowane nowe sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji związane z wydarzeniami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej są wynikiem "bardzo mocnej presji Stanów Zjednoczonych".

Na konferencji prasowej w Soczi szef rosyjskiego MSZ powiedział, że sankcje "przyjmowane są pod bardzo mocną presją USA, co po raz kolejny świadczy o niesamodzielności Unii Europejskiej".

 

Oznajmił też, że kraje europejskie "nie są zdolne do tego, by zmusić" władze Ukrainy do "wypełniania porozumień mińskich". Państwa UE - jak to ujął Ławrow - nie mogą już kierować "swoimi klientami", niemniej "należy coś zrobić i zdecydowano się na kolejny pakiet sankcji".

 

O tym, że USA i UE przygotowują nowy pakiet sankcji wymierzony w Rosję powiadomił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Restrykcje mają być odpowiedzią na agresywną politykę Kremla w regionie Morza Azowskiego.

 

Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiali telefonicznie we wtorek; informację o tej rozmowie MSZ w Moskwie opublikowało późnym wieczorem. Szefowie dyplomacji mówili o sankcjach planowanych przez USA wobec Rosji w związku z próbą zamachu w Wielkiej Brytanii na byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala w marcu 2018 roku. Ławrow ostrzegł, że wprowadzenie sankcji utrudni stosunki rosyjsko-amerykańskie i atmosferę w stosunkach międzynarodowych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie