Saryusz-Wolski, Szydło, Kempa, Zalewska. To oni mają otwierać listy PiS w wyborach do PE

Polska
Saryusz-Wolski, Szydło, Kempa, Zalewska. To oni mają otwierać listy PiS w wyborach do PE
Polsat News

"Jacek Saryusz-Wolski przymierzany na jedynkę PiS w Warszawie, Adam Bielan na Mazowszu" - informuje nieoficjalnie centrum analityczne Polityka Insight. Z kolei według informacji "Rzeczpospolitej", Zjednoczona Prawica porozumiała się w sprawie kandydowania do europarlemntu m.in. byłej premier Beaty Szydło, minister edukacji Anny Zalewskiej i pełnomocnik rządu ds. uchodźców Beaty Kempy.

Saryusz-Wolski cztery lata temu startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Polityk trzykrotnie wybierany był do PE z okręgu łódzkiego. Teraz - według Polityki Insight -  ma być "jedynką" w Warszawie z list PiS. W Łodzi z pierwszego miejsca ma wystartować były szef MSZ Witold Waszczykowski - informuje "Rz".

 

4 marca 2017 r. resort spraw zagranicznych, kierowany wówczas przez Waszczykowskiego, zgłosił kandydaturę Saryusz-Wolskiego na zajmowane przez Donalda Tuska stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. W związku z tym faktem eurodeputowany tego samego dnia został usunięty z Platformy. W konsekwencji stracił też stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej i członkostwo w niejPrzestał być także członkiem frakcji EPL w europarlamencie. Polityk nie został jednak członkiem PiS.

 

Jaki z dwóch okręgów

 

W wyborach w 2014 roku "jedynką" PiS w Warszawie był wiceprzewodniczący  Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski. Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych spekulowano w mediach, że na liście warszawskiej znajdzie się także kandydat PiS na prezydenta stolicy Patryk Jaki. Według "Rzeczpospolitej", szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji może startować jednak z okręgu dolnośląsko-opolskiego lub małopolsko-świętokrzyskiego.

 

Z tego drugiego okręgu "jedynką" ma być jednak wicepremier Beata Szydło. Cztery lata temu listy w Krakowie otwierał prof. Ryszard Legutko.

 

Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight, "jedynką" PiS na Mazowszu ma być wicemarszałek Senatu Adam Bielan. 

 

Jak informuje "Rz", do PE wystartują także szefowa MEN Anna Zalewska, pełnomocnik rządu ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa oraz obecni europosłowie PiS - Jadwiga Wiśniewska, Czesław Hoc i Ryszard Czarnecki.

 

Obecnie w PE jest 51 polskich eurodeputowanych; PiS ma 18 mandatów.

 

[ZOBACZ TEŻ] Byli premierzy apelują o wyborczy sojusz do europarlamentu:

zdr/dro/ rp.pl, politykainsight.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie