Na Twitterze premiera Izraela wpis o "wspólnym interesie wojny z Iranem". Usunięto go, dodano inny

Świat
Na Twitterze premiera Izraela wpis o "wspólnym interesie wojny z Iranem". Usunięto go, dodano inny
PAP/Jakub Kamiński

"(Konferencja bliskowschodnia - red.) to otwarte spotkanie z przedstawicielami czołowych państw arabskich, którzy siadają razem z Izraelem, by posunąć naprzód wspólny interes wojny z Iranem" - wpis o takiej treści pojawił się na twitterowym koncie premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Wpis usunięto i opublikowano nowy, w którym określenie "wojna z Iranem" zmieniono na "zwalczanie wpływów Iranu".

O sprawie poinformował dziennikarz Michał Sznajder. 

 

Po skasowaniu tego wpisu, opublikowano tweet o nowej treści. Określenie "wojna z Iranem" zmieniono na "zwalczanie wpływów Iranu".

Amerykański pisarz i dziennikarz Matthew Yglesias wskazał, że zespół obsługi medialnej premiera Izraela mógł popełnić błąd w tłumaczeniu wypowiedzi. 

 

"Zespół (prasowy - red.) Netanjahu przetłumaczył z hebrajskiego frazę »sprzeciwiać się czemuś, oponować przeciwko czemuś« jako »wojna«, inicjując międzynarodowy kryzys" - napisał Yglesias.

 

Sprawę skomentowali goście "Polityki na Ostro"

 

- Ten tweet powinien być przestrogą. Stałoby się wielkie nieszczęście, gdyby po warszawskiej konferencji okazało się, że powstaje koalicja wojenna przeciwko Iranowi, to na wieki zostaniemy zapamiętani jako państwo, z którego popłynął jasny sygnał, że trzeba walczyć z Iranem - mówił w programie "Polityka na Ostro" sekretarz zarządu partii Wiosna Krzysztof Gawkowski.

 

 

Senator PiS Marek Pęk podkreślił, że "musimy widzieć ten szczyt jako proces, który się rozpoczyna i mam nadzieje, że na kolejne takie spotkanie Iran zostanie zaproszony". - Dyplomacja to wielowątkowa rozmowa i dobrze, że w niej uczestniczy Polska - dodał Pęk.

 

- Jeśli słyszymy od strony irańskiej, że narodowi polskiemu ta konferencja nie zostanie zapomniana, to ten pierwszy krok do pojednania został poczyniony wstecz. (...) Tutaj polska dyplomacja z grubej rury wytacza działo - ocenił w Polsat News Arkadiusz Myrcha (PO).

 

Przedstawiciele ponad 60 krajów na konferencji w Warszawie

 

W środę wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się uroczystość powitania uczestników organizowanej przez Polskę i USA konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie weźmie udział ponad 60 krajów, ponad 30 ministrów spraw zagranicznych z całego świata.

msl/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie