Demontaż tablic z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Powróciła aleja Armii Ludowej

Polska

Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie zmieniają tablice z nazwami ulic. Wracają stare nazwy zdekomunizowane przez wojewodę mazowieckiego. Będzie więc al. Armii ludowej zamiast al. Lecha Kaczyńskiego. To realizacja wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego, który uznał, że decyzję o zmianach nazw podjęto z naruszeniem przepisów, a opinie IPN w tej sprawie sporządzono w sposób niewłaściwy.

Wymiana nazw ulic rozpoczęła się od Targówka, gdzie przywrócone zostały ulice m.in. Kokoszków oraz Sternhela; drogowcy pracowali już również na Ursynowie i Mokotowie.

 

W środę odbyła się wymiana 26 tablic w al. Armii Ludowej, zamienionej w ramach dekomunizacji na ul. Lecha Kaczyńskiego.

 

- W sumie nazwy będą wymienione na 44 ulicach, wymienimy 423 tablice ulicowe i inne znaki MSI, takie jak punkty informacyjne dla przechodniów, kasetony w przejściach podziemnych itp. - podała rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka. Jak dodała, koszt tych działań oszacowany został na ok. 150 tys. złotych.

 

Dekomunizacja ulic

 

Zarządzeniem wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, jesienią 2017 r. zdekomunizowano 50 nazw ulic na terenie Warszawy. Na początku 2018 r. pracownicy Zarządu Dróg Miejskich zaktualizowali tabliczki i znaki ze starymi nazwami.

 

Rada miasta Warszawy zaskarżyła decyzję wojewody argumentując, że jest ona niezgodna z konstytucją i nie była konsultowana z mieszkańcami.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację miastu i uchylił zarządzenie wojewody. Sipiera zaskarżył decyzję do NSA, ale sąd ten podtrzymał stanowisko WSA. Nazwy ulic mają wrócić do stanu sprzed dekomunizacji. Wyrok dotyczy 44 nazw.

 

O odstąpienie od przywrócenia poprzednich nazw "symbolizujących lub propagujących komunizm" zaapelował do ratusza Instytut Pamięci Narodowej. - Były one (poprzednie nazwy - red.) wyrazem hołdu dla ludzi i organizacji, które działały na rzecz zniewolenia Polski, przeciw jej niepodległości i przeciw wolności jej obywateli - argumentował Instytut.

 

[ZOBACZ TEŻ] Rozbierali pomnik przyjaźni żołnierzy polskich i radzieckich. Nie mieli zgody. Musieli posprzątać:

 

 

las/dro/ polsatnews.pl, Wyborcza Warszawa
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie