Zarzuty dla byłego prezesa PKN Orlen

Polska

W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zakończyło się przesłuchanie byłego prezesa PKN Orlen Jacka K. Usłyszał on zarzuty i składał obszerne wyjaśnienia - poinformował rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.

Ponadto we wtorek wieczorem rozpoczęto przesłuchanie drugiej z trzech zatrzymanych wcześniej tego dnia przez CBA osób z byłego kierownictwa płockiego koncernu. Czynności prokuratorskie mają też trwać w środę.

 

Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych związanych z działalnością PKN Orlen SA.

 

B. prezes PKN Orlen Jacek K. był przesłuchiwany jako pierwszy z trzech zatrzymanych we wtorek osób.

 

- Po ogłoszeniu zarzutów podejrzany skorzystał z przysługującego mu prawa i składał obszerne wyjaśnienia. Teraz prokurator rozpoczął przesłuchania drugiej z zatrzymanych dziś osób - powiedział prok. Bukowiecki.

 

Dodał, że prawdopodobnie w środę do prokuratury zostanie doprowadzony trzeci z podejrzewanych, jeśli zgodę wyrazi na to lekarz.

 

Bukowiecki zaznaczył, że o przebiegu czynności, szczegółach zarzutów i przedmiocie śledztwa poinformuje po zakończeniu czynności procesowych z zatrzymanymi. Wówczas zostaną też podjęte decyzje co do środków zapobiegawczych.

 

Wcześniej prokuratura informowała, że zarzuty związane będą z przestępstwem niegospodarności w wielkich rozmiarach.

 

Jacek K. - który był prezesem PKN Orlen od 2008 do 2015 r. - oraz b. dyrektorzy koncernu: Michał S. i Leszek K. zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA.

 

- Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA - podała prokuratura.

 

 

"PKN Orlen współpracuje z organami ścigania"

 

Koncern w związku z zatrzymaniem byłego prezesa zapewnił, że spółka współpracuje z organami ścigania w celu wyjaśnienia spraw objętych postępowaniem.

 

"Informujemy, że PKN Orlen współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 r." - oświadczył koncern. "Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji" - podkreślił jednocześnie PKN Orlen.

 

WIDEO: "Zatrzymano trzy osoby z kierownictwa Orelnu, w tym byłego prezesa Jacka K."

 

jm/luq/prz/maw PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie