Zamiast Filipin - Maharlika. Prezydent chce zmienić nazwę kraju
- Pewnego dnia powinniśmy zmienić nazwę kraju - powiedział prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Podczas publicznego wystąpienia przypominał, że Filipiny zostały tak nazwane na cześć hiszpańskiego króla Filipa II. Według głowy państwa sposobem na zerwanie z dziedzictwem kolonializmu, mogłoby być przyjęcie nazwy "Marhalika", którą proponował były dyktator Ferdinand Marcos - był to jego pseudonim.
- Marcos miał rację. Chciał zmienić nazwę kraju na "Maharlika" - przekonywał Duterte w poniedziałek i przypomniał, że słowo to pochodzi z języka malajskiego. Zwrot ten oznacza w tłumaczeniu na hiszpański (Hidalgos - red.) "wolnych ludzi". Ale na Filipinach stosuje się go do określania szlachetnie urodzonych.
Marcos, który rządził Filipinami w latach 1965-1989 posługiwał się "Maharliką" jako swoim pseudonimem. Dyktator zapewniał też, że nazwę taką nosił jego walczący z Japończykami oddział, który pod jego przewodnictwem miał wyzwolić Filipiny spod okupacji w 1945 r.
Śledztwo dziennika "New York Times" z 1986 roku wykazało jednak, że taki oddział nigdy nie istniał.
Filipiny zawdzięczają swoją nazwę królowi Filipowi II. W XVI w. kraj był hiszpańską kolonią. Nazwę nadał archipelagowi w 1543 r. jego odkrywca Ruy López de Villalobos.
Czytaj więcej