Polscy strażacy bohaterami wystawy w PE w Strasburgu

Polska
Polscy strażacy bohaterami wystawy w PE w Strasburgu
mswia/

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wtorek została otwarta wystawa poświęcona polskim strażakom, którzy walczyli z pożarami w Szwecji. Wydarzenie zorganizował europoseł Czesław Hoc (PiS) we współpracy z MSWiA i Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Na 24 panelach zaprezentowano zdjęcia strażaków wykonane podczas ubiegłorocznej akcji ratunkowej w Szwecji.

 

W związku z gigantycznymi pożarami lasów w tym kraju władze Szwecji zwróciły się z apelem do państw członkowskich UE o wsparcie. Na to wezwanie odpowiedzieli polscy strażacy. Dzięki wspólnej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która zorganizowała transport, 140 polskich strażaków udało się z misją do Szwecji. Na trasach przejazdu i w wielu miejscowościach spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców.

 

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker, ambasador Szwecji przy Radzie Europy Torbjoern Hak, zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki, europosłowie, dyplomaci i pracownicy instytucji europejskich.

 

Gośćmi honorowymi wydarzenia byli strażacy, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznej akcji w Szwecji.

 

Hoc podkreślił, że to MSWiA było inicjatorem i autorem wystawy poświęconej polskim bohaterom.

 

- W Polsce największym zaufaniem cieszą się właśnie strażacy. Od ubiegłego roku kochają ich nie tylko Polacy, ale także Szwedzi. Cieszymy się z Państwa obecności. Mamy nadzieję, że pobyt w Strasburgu zostanie w Państwa pamięci - powiedział europoseł, zwracając się do strażaków.

 

 

Tragiczny pożar lasów 

 

Brudziński podkreślił, że "takimi akcjami jak misja polskich strażaków w Szwecji pokazujemy, że można na nas liczyć i jesteśmy wiarygodni, a ta wystawa jest dowodem tej wiarygodności".

 

- Jestem bardzo dumny, że mogę zaprosić Państwa do zobaczenia wystawy obrazującej to, co jest istotą naszej obecności w domu europejskim od wieków. Naszą solidarność - powiedział szef MSWiA.

 

Starszy kapitan Piotr Borowiec mówił na uroczystości inauguracji wystawy zarówno o przygotowaniu strażaków do misji, jak i niezwykłym przyjęciu, z jakim spotkali się w Szwecji.

 

Ambasador Szwecji podziękował polskim strażakom 

 

- Przeszliśmy wiele godzin przygotowań i treningów, by dowieść, że nasza formacja jest gotowa nieść pomoc nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Pracowaliśmy w Szwecji dwa tygodnie. Zaskoczyło nas gorące powitanie przez Szwedów, których kojarzyliśmy raczej z dystansem do życia. Przygotowali jednak polskie flagi i banery z napisami "Dziękujemy Polsko". To świadczyło o tym, że nas doceniają, ale też, że bardzo potrzebują naszej pomocy. Dlatego byliśmy zmotywowani do ciężkiej pracy. Pracowaliśmy w trzech strefach, oddalonych od naszej bazy o kilkanaście kilometrów. Ułatwieniem było to, że byliśmy logistycznie i sprzętowo do tego przygotowani i w pełni samowystarczalni - mówił Borowiec.

 

Obecny na uroczystości ambasador Szwecji podziękował strażakom za okazaną solidarność. Podczas otwarcia odczytano również list szwedzkiego europosła Petera Lundgrena.

 

- Dla nas Szwedów byliście, drodzy strażacy, bohaterami. W całym kraju mieszkańcy stali przy drogach, czekając na Wasze przybycie - staliście się dla nas sygnałem nadziei. Nie widziałem czegoś podobnego nigdy wcześniej, a kiedy oglądałem materiały filmowe o Was nadawane w wiadomościach, płakałem z dumy. Obserwowanie tego, jak pokonujecie tak daleką odległość, aby pomóc nam w gaszeniu pożarów, było niesamowitym, wyjątkowym doświadczeniem. Jesteście bohaterami i nigdy was nie zapomnimy - napisał Lundgren.

 

 

 

WIDEO: "Polscy strażacy wrócili ze Szwecji. Uroczyste powitanie w Świnoujściu"

 

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze