Niemcy zamykają muzułmańskie przedszkole. Z powodu powiązań z islamistami

Świat
Niemcy zamykają muzułmańskie przedszkole. Z powodu powiązań z islamistami
Pixabay.com/EBCWW

Władzom muzułmańskiego przedszkola w miejscowości Mainz zarzuca się promowanie salafizmu - ultrakonserwatywnego religijno-polityczny ruchu, który postuluje powrót do pierwotnej formy islamu. Placówka miała m.in. współpracować z radykalnym kaznodzieją. Według szefa Biura ds. Opieki nad dziećmi i młodzieżą w Nadrenii-Palatynacie, promowanie ideologii salafickiej jest sprzeczne z konstytucją Niemiec.

Muzułmańskie przedszkole w Mainz nazywa się Al Nur. To jedyna taka placówka w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

 

Przedszkole przestało przestrzegać konstytucji

 

Biuro ds. Opieki nad dziećmi i młodzieżą zdecydowało w poniedziałek o odebraniu przedszkolu licencji. Urzędnicy zarzucają władzom placówki promowanie salafizmu. Szef Biura Detlef Placzek stwierdził w rozmowie z agencją dpa, że promocja tego ruchu sprawiła, że ​​placówka przestała przestrzegać niemieckiej konstytucji.

 

Jego zdaniem, przedszkole "nie stworzyło warunków zapewniających dzieciom dobre warunki".

 

Władze placówki odrzucają oskarżenia, a decyzję o jego zamknięciu nazywają "niezrozumiałą i tajemniczą" - informuje dpa.

 

Z salafizmu wywodzi się sunnicki fundamentalizm

 

Według urzędników, niepokojące sygnały dot. funkcjonowania przedszkola miały pojawić się 2012 roku, gdy do meczetu Nil-Ren, odpowiedzialnego za pracę placówki, zaczął uczęszczać z wykładami kontrowersyjny kaznodzieja, znany z propagowania salafizmu.

 

Salafizm to ultrakonserwatywny religijno-polityczny ruch, który postuluje powrót do pierwotnej formy islamu, po oczyszczeniu go ze współczesnych naleciałości. Miałoby to gwarantować odrodzenie islamu. 

 

Z salafizmu wywodzi się sunnicki fundamentalizm muzułmański, rozwinięty w XX wieku.

 

18 podopiecznych 

 

Kolejne kontrowersje w związku z placówką pojawiły się jesienią ubiegłego roku. Jak informuje dpa, w przedszkolu urzędnicy znaleźli salaficką literaturę. Władze placówki miały także współpracować z kontrowersyjnym kaznodzieją.

 

Wszystkie dzieci z przedszkola Al Nur mają zostać przeniesione do innych ośrodków do końca marca. Według urzędników nie stwierdzono "radykalnego zagrożenia dla życia i zdrowia" dla 18 podopiecznych placówki.

zdr/hlk/ waz.de, dw.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie